Spor Dünyası

İzci Nasıl Olunur, İzcilik Branşı Hakkında Bolca Bilgi

izci nasıl olunur

İzcilik branşı son zamanlarda ülkemizde oldukça popüler olan bir alandır. Özellikle devlet destekli projeler sayesinde bu  uygulama geniş kapsama yayılmıştır. Özellikle ilk, orta ve lise öğrencilerine yönelik özel çalışmalar yapılmaktadır. İzcilikte temel hedef kişiye bir yaşam hedefi oluşturmaktır. Sağlam bir kişilik eğitimi vermek, çocuğa veya gence bağımsız düşünebilme, bireysellik kazanma, ahlaklı bir yaşam sürme konusunda bir eğitim verir. Sağlıklı fiziksel ve psikolojik bir uyumu geliştirmeyi hedefler. Genç içinde yaşadığı toplum ve toplumsal yapıyı öğrenmek, onun istekleriyle uyumlu, ama bağımsız olmak ister. Yani kendini, yaşamak ister. Bu nedenle sınıf, dil, din, ırk, renk, eğitim vb. inançlarda farklılık görmeksizin insanlarla dost olabilmelidir. İzcilikte kampçılık önemli bir unsurdur.

izcilerin özellikleri

İzciliğin özellikleri:

İzci, sözünün eridir. Şeref ve haysiyetini her şeyin üzerinde tutar.
İzci, yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadıktır.
İzci, başkalarına her zaman yardımcı ve yararlı olur.
İzci, herkesin arkadaşı ve izcilerin kardeşidir.
İzci, herkese karşı naziktir.
İzci, bitki ve hayvanları sever ve korur.
İzci, büyüklerini sayar ve sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.
İzci, cesurdur, neşeli ve güler yüzlüdür.
İzci, tutumludur.
İzci, fikir, söz ve hareketlerinde açık ve dürüsttür.

İzcilik andı nedir, nasıl okunur?

“Tanrıya, Vatanıma karşı görevlerimi yerine getireceğime,  izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma,  kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine and içerim.”

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>