Sağlık Köşesi

İz Elementlerinin Vücudumuza Etkileri

demir eksikliği

 

Biyokimya alanında iz element, organizmanın uygun bir şekilde büyümesi, gelişmesi ve fizyolojisi için çok az miktarlarda gerekli olan kimyasal bir elementtir. İz elementler gençler ve yaşlılar için önemli mikro besinlerdir.  İz elementler metabolizmada görev alan birçok enzimin yapısal bileşenidir. Kanda oksijen transportundan, kemik ve doku integritesinin oluşturulmasına kadar birçok fizyolojik ve biyokimyasal olayda görev alırlar. Sağlıklı yaşlılar düşük enerji gereksinimleri sebebiyle genç erişkinlerden daha az gıda almaya eğilimlidirler. Yaşa bağlı olarak enerji gereksinimi azalır; fakat esansiyel iz elementi gereksinimi aynı kalır.

Fizyolojik değişikliklerin dışında doğal yaşlanma süreci, sosyo-ekonomik faktörler, zihinsel problemler, emilim bozukluğu ve alkolizm gibi ikincil faktörler ile kronik hastalıklar sonucu iz elementlerin biyo yararlanımları azalır. En önemli iz elementleri ve etkileri şu şekildedir:

ÇİNKO: Eksikliği sıktır. Vücuda takviye yapıldığı zaman farklı etkileri olmaktadır. İmmun parametrelerin uyarımını ve antijenlere olan vücut savunma sistem  yanıtında artış sağlar. Plazma yağ peroksidasyonunda azalma oluşturur. Yüksek dozlarda maküler dejenerasyonu azaltma ve görmeyi iyileştirme etkisi vardır.

DEMİR: İz element dengesi genellikle yeterlidir. Özellikle genetik olarak yaygın görülen yaşlı erkeklerde aşırı birikim riski vardır. Demir eksikliği anemisinin tedavisinde ve yorgun bacak sendromunda olası etkileri azaltmak için demir destek tedavisi uygulanır.

SELELNYUM: İz element dengesi olarak düşük plazma düzeyleri , yaşla beraber düzeylerinde düşüş izlenir. Özellikle prostat, kolorektal ve akciğer kanser insidansında antikarsinojen etkileriyle mortalite oranını azaltılmasında ve savunma hücre parametreleri ve enfeksiyon oranını kombine çinko ile düşük dozlarda azaltma selenyum tedavisiyle sağlanır.

BAKIR: İz element dengesi yeterlidir. Yaşlanma ile depolanmanın artması olasıdır.

KROM: Yüksek olasılıkla düşük doku düzeyleri izlenir. Glukoz toleransını düzeltme ve serum yağ profili üzerinde olumlu etki tedavisiyle görülür.

FLOR: Oldukça değişken bir iz element dengesi vardır. Gıda ve içme suyu alımı bu değişkenin baş rolünü oluşturur.  Flor tedavisinin kemik erimesi tedavisinde önemli etkisi vardır. Yüksek dozlarda alındığında kemik yapısına zararlı olabilmektedir. Menapoz sonrası kırık oranını azaltmada kullanılır.

 

vücuttaki elementler

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>