İyonizasyon Derecesi Nedir?

2i93tkn İyonizasyon Derecesi Nedir?

 

Sayın Düşlerkulüp takipçileri bugün sizlere İyonizasyon derecesini anlatacağız İyonizasyon derecesi hakkında bilgi vereceğiz. İyonizasyon derecesi nedir ve iyonizasyon derecesi ne demektir sorularına cevap arayacağız. Bir Plazma topu, düşük iyonizasyon derecesini göstermektedir. ( kısmi iyonlaşmış gaz )

İyonizasyon derecesi, örneğin gaz ya da sulu çözeltilerdedeki nötr parçacıkların, yüklü parçacıklara iyonize olmasının oranına denir. Peki ya tam iyonizasyon nedir ve kısmi iyonizasyon nedir. Düşük iyonizasyon derecesine kısmi iyonizasyon ve yüksek iyonizasyon derecesine de tam iyonizasyon adı verilir. İyonizasyon nedir sorusuna gelirsek İyonizasyon (ya da iyonlaşma) bir atom veya molekülün, elektron kaybetmesiyle, iki ters yüklü parçacığın oluşmasıdır. Oluşanlar (1) negatif yüklü elektron, (2) pozitif yüklü iyondur.

Fizikteki kullanımı

Gaz ve plazmalarda, iyonizasyon derecesi nötr parçacıkların, yüklü parçacıklara iyonize olması oranına denir. Örneğin, elektrik, bir plazma topundan geçerken, içindeki gazın belki %1’i iyonlaşır. Güneş ve yıldızlar da içerisinde çok büyük miktarda Hidrojen ve Helyum barındırırlar, atomlar da elektron, proton (H+) ve helyum iyonları (He++) şeklinde iyonlaşmışlardır.

Bir gaz, plazma gibi davramaya, iyonizasyon derecesi %1 kadar küçük olduğunda bile başlayabilir.

 

    Makale Yazarı: duslerkulup2

Sizde yorum yazabilirsiniz...