Eğitim Dünyası

İstanbul Acıbadem Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

amblemİstanbul Acıbadem Üniversitesi, 1991 yılından beri güvenilir ve kaliteli sağlık hizmeti sunan, kısa zamanda büyük yol katederek dünyanın en büyük ikinci sağlık zincirinin parçası haline gelen Acıbadem Sağlık Grubu tarafından 18 Mayıs 2007’de kurulan bir vakıf üniversitesidir. Ana amacı sağlık bilimleri alanındaki tüm bilim dallarını bir araya getirmek olan üniversite, sağlık dışı alanlarda da eğitim vermeyi amaçlamaktadır. Ancak üniversitenin temel yapısının oluşturulmasında  sağlık ve buna yakın bilimlere daha çok öncelik verilmektedir. İstanbul Acıbadem Üniversitesi’nin bir diğer hedefi ise sağlık ve buna yakın bilimlerin alanında ülkemizde bulunan açığı kapatmak için üstün bilgili, teknolojiyi en iyi şekilde kullanabilen, bilim üretebilen, yenilikçi ve önü açık elemanlar yetiştirerek aynı zamanda onları uluslararası platformda da yarışabilecek düzeye getirmektir. Bu hedefleri gerçekleştirmek için ise seri üretilen insan gücü değil; nitelikli, kendine ait özellikleri olan, az sayıda ancak verimli insan gücü yetiştirmek gerekmektedir. Bu sebeple İstanbul Acıbadem üniversitesi kabalık nüfuslu bir üniversite olmaktan çok, az sayıda öğrenci alan ancak verim gücü daha yüksek, araştırma odaklı bir üniversite olmayı yeğlemektedir.

İstanbul Acıbadem Üniversitesi ya da kısa adıyla ACU, aynı zamanda güçlü ve deneyimli bir akademik kadroya sahiptir. Öyle ki daha açıldığı ilk sene tüm kontenjanlarını dolduran üniversitede, mezuniyet sonrası Acıbadem Sağlık Grubu tarafından verilen istihdam olanakları, İstanbul Acıbadem Üniversitesi’nin en büyük ayrıcalıklarından birisidir. 2013-2014 eğitim öğretim yılında toplam öğrenci sayısı 1365 olup öğretim üyesi başına ortalama 5 öğrenci düşmektedir. Ayrıca tüm klinik eğitim programlarında üniversitenin özel simülasyon merkezi (1500 metrekare) ve ileri düzey endoskopik/robotik cerrahi eğitim merkezi (2800 metrekare) sayesinde öğrenciler gerçek bir hasta ile karşılaşmadan önce onlarca senaryo ile test edilerek gerçek koşullara hazırlanmaktadır. Üniversitenin sağlık eğitimi konusunda yenilikçi bu gibi yöntemler ile ülkemizdeki çıtayı çok farklı yerlere taşıdığı yadsınamaz bir gerçektir. Araştırma odaklı olan üniversitede çok sayıda araştırma laboratuvarları (Hücre kültür, moleküler biyoloji, kromatografi, mikrobiyoloji, biyogüvenlik düzey üç, radyoaktif çalışma, histopatoloji laboratuvarları)(1.500 metrekare), Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ACU-DEHAM)(3500 metrekare), Öğrenci laboratuvarları (Multidisiplin, anatomi, radyoloji, fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ilkeleri, beslenme antropometrisi, bilgisayar, yabancı dil laboratuvarları)(2500 metrekare) bulunmaktadır. Araştırma ve inceleme olanaklarının dışında sosyal anlamda da zengin olan üniversitede 750 kişilik konferans salonu (fuayesi, paralel oturum salonları)(1700 metrekare), spor merkezi (fitness alanı, spinning/pilates stüdyoları, basketbol/voleybol sahası, squash kortu, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu)(2300 metrekare), öğrenci kulüpleri (500 metrekare) bulunmaktadır. Ayrıca metro istasyonu yürüme mesafesinde olduğu için ulaşım açısından da hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır. ACU, diğer üniversitelerin yanında fark yaratan mimari yapısıyla da dikkat çekmektedir. Üniversite çevreci anlayışıyla Leed Gold (Leadership In Energy and Environmental Design/Çevre ve Enerji Tasarımında Liderlik) adayıdır. Ayrıca her öğrencisini düşünen ACU, aynı zamanda engelsiz bir yaşam alanıdır. Çalışma alanları öğretim üyelerinin efektif kullanımına göre tasarlanan üniversite öğrenciler için ise konforlu eğitim ve dinlenme alanları sunmaktadır. Acıbadem Sağlık Grubu tarafından kurulan üniversitede her yıl Kerem Aydınlar Vakfı öğrenciler için başarı ve destek bursları sunmaktadır. Başarı ve destek bursları hakkında detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Tıp Fakültesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü
 • Hemşirelik Bölümü
 • Sağlık Yönetimi
 • Beslenme ve Diyetetik

Fen Edebiyat Fakültesi

 • Moleküler Biyoloji ve Genetik
 • Psikoloji Bölümü

Mühendislik Fakültesi

 • Tıp Mühendisliği

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

 • Anestezi
 • İlk ve Acil Yardım
 • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
 • Radyoterapi
 • Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
 • Patoloji Laboratuvar Teknikleri
 • Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
 • Diyaliz
 • Perfüzyon Teknikleri
 • Elektronörofizyoloji
 • Podoloji
 • Çevre Sağlığı

Meslek Yüksekokulu

 • Aşçılık

 

NOT: Fakülteler için kontenjan bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca tıp fakültesi hariç diğer fakültelerin eğitim dili türkçedir. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Adres Bilgisi: İçerenköy Mahallesi Kayışdağı Caddesi No: 32 Ataşehir/İstanbul Kadıköy Rıhtımından 19K, 19Y, 19V, 19S, 19T ve 14A otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır. Üsküdar’dan 11T ve 320A otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır.

 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. 2 YILIK VE ACIL YARDIM %50 BURSLUK HAKINDA BILGI TABAN PUAN AĞRIDA ARIYORUM CEP 05306920137

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>