Dinimiz İslam

İslamiyette 3 Gün Yağma Hakkı, Savaş Hukuku, Adabı Nelerdir?

islamiyette 3 gün yağma hakkı

Merhabalar değerli duslerkulup.com okuyucularımız, bugünki makelemizde yüce dinimiz islamiyetin islam hukuku, savaş hukuku, yağma hakkı, savaş adabı, 3 gün yağma hakkı gibi sıkça sorulan sorulara sahih kaynaklar eşliğinde cevaplar vermek istiyoruz.

İslamiyette 3 Gün Yağma Hakkı Varmıdır?

İslam Hukukuna göre bırakın üç gün yağma yapmayı, bir an bile, bir kuzu hatta bir meyve bile olsa yağmalama, çalma kesinlikle yasaktır, günahtır.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz yağlama konusu için;
– “Yağmalayan bizden değildir” (Ebû Dâvûd, “Ḥudûd”, 14; Tirmizî,)
– ve “Yağma tıpkı murdar hayvan eti yemek gibi haramdır.” (Ebû Dâvûd, “Cihâd”, 128)
şeklinde net bir dille uyarılarda bulunmuştur. Yağmalamada bulunmak kesinlikle yasaktır.

İslamiyette Savaş Hukuku Savaş Adabı Nelerdir?

1. Sivilleri öldürmemek
Peygamber Efendimiz (asm), savaşta sivil halkın öldürülmesini yasaklamıştır. Etrafa asker gönderirken yalnızca savaşacak asker statüsünde olanlarla savaşmalarını hedef göstermiş ve: “Yaşlılara, kadınlara, çocuklara, kendisini ibadet ü tâate vermiş ruhbanlara ve mabetlere ilişmeyiniz.! Ağaçları yakmayınız.! Hayvanlara dokunmayınız.! Ve servetleri heder etmeyiniz” diye emirler vermişlerdir.

2. Cesede zarar vermemek
Müşriklerin, savaşta öldürdükleri kimselerin, intikam maksadıyla kulak, burun ve tenasül uzuvlarını kesmek, karınlarını yarmak gibi çirkin alışkanlıkları vardı. Buna “müsle” denirdi. Peygamberimiz (asm) Uhud Savaşında amcası Hz. Hamza’nın cesedini parçalanmış olarak görünce derin bir üzüntü duydu ve: “Eğer Allah bana zafer nasip ederse, Hamza’ya yapılanın karşılığında otuz müşrike aynı muameleyi yapacağım” dedi.

Bunun üzerine: “Ceza verecek olursanız size yapılanın misliyle cezalandırın. Ama eğer sabrederseniz bilin ki bu, sabredenler için daha hayırlıdır.” (Nahl 16/126) ayeti nazil olunca, Peygamberimiz (asm) yemininden vazgeçti ve kefaret ödedi. 

3. Düşmanın kadınlarına tecavüz etmemek
İslam’a göre, savaşta da olsa bir kadına tecavüz etmek, cezayı gerektiren bir suçtur.

Savaş sırasında Müslümanların kadınlarına tecavüz edilmişse bile, bu, Müslüman askerlere düşman kadınlarına tecavüz etme hakkını vermez. 

4. Zulüm ve haksızlıktan uzak durmak
“Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutun, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Herhangi bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adaletsiz davranmaya itmesin. Adaletli olun; bu, takvaya daha uygundur. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Maide,5 /8) mealindeki ayette bu noktaya vurgu yapılmıştır.

5. Elçileri öldürmemek
Elçiler, bulundukları yabancı ülkelerde öldürülmez, tutuklanmaz ve alıkonamaz.

6. Çevreye zarar vermemek
İslam dini insanları rahatsız eden yol üzerindeki bir dikeni kaldırmayı imanın bir şubesi kabul etmiştir. Böyle bir dinin her durumda çevreye zarar vermeme hassasiyetinin olduğunda şüphe yoktur.

7. Barış isteyenlere barış elini uzatmak

“Eğer barışa yanaşırlarsa sen de yanaş ve Allah’a güven; O her şeyi işitendir ve bilendir.” (Enfal, 8/61) mealindeki ayette, karşı tarafın barış istemesi durumunda, Müslümanların da barışa taraftar olmalarının gereğine işaret edilmiştir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>