Dinimiz İslam

İslam Alimlerine Göre Namazın Dindeki Yeri Nedir?

namaz ve önemi
Sual: Namazın dindeki yeri nedir?

Cevap: Namazın önemi büyüktür.Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.)

(Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibadet, namazdır.Namazı düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir,Namazı düzgün değilse,hiçbir ameli kabul edilmez.)

(Namazı doğru kılanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür.)

(Allahü Teâlâ buyuruyor ki: ? Söz veriyorum ki, namazlarını vaktinde, doğru olarak kılana azap etmem, onu sorgu-suale çekmeden cennete koyarım.)

(Her Peygamberin ümmetine son nefeste vasiyeti namazıdr.)

Namaz kılmak böyle büyük bir ibadet olduğu için terk edilmeside  çok büyük günahtır. Hanbeli?de namazı terk eden küfre düştüğü için, Şafii ve maliki?de büyük günah işlediği için ceza olarak katli gerektiği fıkıh kitaplarında yazılıdır.Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Namaz dinin direğidir, terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]

(Namaz kılmayanın dini yoktur.) [İbni Nasr]

 (Namaz kılan, kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olur.) [Taberani]

(Namaz kılmayan, kıyamette, Allahü Teâlâyı kızgın olarak bulur.) [Bezzar]

(Namazı kasten bırakanın ibadetleri kabul olmaz ve namaza başlayana kadar Allahü Teâlânın himayesinden uzak kalır.)

(Beş vakit namazı kasten, mazeretsiz terk eden kafir olur.)

Yukarıdaki hadis-i şerifleri, Ehl-i sünnet âlimleri şöyle açıklamışlardır:

Dinimizde en büyük günahı işleyen kafir olmaz.Bunun için namaz kılmayana kafir denmez.Fakat namaz, çok önemli bir ibadet olduğu için, namaz kılmayanın imanla ölmesi çok zayıf bir ihtimaldir.Namaz kılmayanın kalbi kararır, diğer günahları işlemekten çekinmez.Bazı alimler, namaz kılmayanın kafir olacağını bildirmişlerdir.Bu bakımdan her ne şart altında olursa olsun muhakkak namazı kılmalı.!

Namaz kılmamanın ne kadar büyük bir günah olduğunu bilen, ayakta duramayacak kadar hasta olsa bile, mutlaka namaz kılar. Ateşin yaktığını bilen kimse, kendisi nasıl ateşe atar? Cehennemden kaçan, Cenneti isteyen namaz kılmaz mı?

Hadis-i şerifte; (Cenneti isteyip de, Allah?ın yasakladıklarından kaçınmayan, isteğinde yalancıdır.) ve ( Cenneti isteyen, hayırlı işlere koşar, Cehennemden korkan haramdan kaçar) buyruluyor.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>