Dinimiz İslam

İslam Ahlakı -Takva Hakkında Geniş Bilgi

İnsana dünyada ve ahiretde zarar veren herşey, kötü ahlakdan meydana gelmekdedir.Yani, zararların kötülüklerin başı, kötü huylu olmakdır.Haramlardan sakınmağa “takva” denir.Takva ibadetlerin en kıymetlisidir.Çünki, birşeyi teyzin etmek süslemek için, önce pislikleri,kötülükleri yok etmek lazımdır.Bunun için, günahlardan temizlenmedikçe, ta’atların, ibadetlerin faidesi olmaz.Hiçbirine sevab verilmez.Kötülüklerin en kötüsü küfürdür.Kafirin hiçbir iyiliği,hayratı,hasenatı,ahıretde faideli olmaz.İmanı olmayanın hiçbir iyiliğine sevab verilmez.Bütün iyiliklerin temeli takvadır.Herşeyden önce, takva sahibi olmaya çalışmak lazımdır.Herkese, takva sahibi olmalarını nasihat etmelidir.Dünyada rahata,huzura kavuşmak, sonsuz azabdan halas olarak,ebedi nimetlere,saadetlere
kavuşmak ancak takva ile nasip olur.
Kötü huylar,kalbi hasta eder.Bu hastalığın artması,kalbin ölümüne sebep olur.Kötü huyların en kötüsü olan şirk, yani küfr ise, kalbin en büyük zehridir.İmanı olmıyanın “Kalbim temizdir.Sen kalbe bak” gibi sözleri, boş laflardır.Ölmüş olan kalb temiz olmaz.
İslam Ahlakı,kitabının önsözünde buyuruluyor ki:
“Ey temiz gençler! Ey, ömrlerini islam dininin güzel ahlakını öğrenmekde ve yaymakda tüketen ve canlarını Allah’ın dinini insanlara yaymakda feda eden şehidlerin asil ve kıymetli çocukları! Şerefli ecdadaımızın sizlere tam ve doğru olarak getirdiği ve emanet bırakdığı, mubarek islam dinini ve bunun bildirdiği güzel ahlakı iyi öğreniniz! Güzel yurdumuza göz diken,can,mal,din ve ahlak düşmanlarının saldırılarına karşı, bu mukaddes emaneti bütün gücünüzle savununuz! Her yere yayarak, insanları saadete kavuşturmaya çalışınız! Biliniz ki, dinizmiz, güzel huylu olmamızı,sevişmemizi, büyüklere hürmet, küçüklere şefkat etmeyi, dinli dinsiz,herkesei iylik etmeyi emretmektedir.Herkesin hakkını, ücretini veriniz! Kanunlara, hükümetin emirlerine karşı gelmeyiniz! Vergilerinizi vaktinde ödeyiniz! Allah’ın, doğruların yardımcısı olduğunu hiç unutmayınız! Sevişelim, yardımlaşalım ki, Allahü teala yardımcımız olsun!

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>