Eğitim Dünyası

İranın Abadan ve Hakas Cumhuriyetinin Abakan Kentleri Hakkında Bilgi

iran abadan şehri
Güneybatı İran’da, Şat-tülarap ve Karun deltasında, aynı adı taşıyan ada üzerinde kurulu kent.Nüfusu 308.000 (1998). Dünyanın en büyük petrol rafinerilerinden birine sahip bir petrol dışsatım limanıdır.Mescidi Süleyman, Naft Kel, Aga Dari ve Gach Saran petrol bölgelerine borulara bağlıdır.1981-1982 yıllarında,İran-Irak Savaş’ında büyük ölçüde zarar gördü.1988’den sonra petrol arıtımının başlamasıyla kent limanını 1993 yılında yeniden faaliyete geçti.

hakas cumhuriyeti merkezi abakan
Rusya’da yaşamakta olan Türk kavimlerinden bir grup ve bunların yaşadığı Hakas Cumhuriyeti’nin merkezi olan kent.Yenisey Irmağı ile Abakan Suyu’nun birleştiği yerde kurulmuştur.Demir madenleri ve kereste sanayiine sahiptir.Nüfusu 161.000’dir.Bu bölgede yaşayan Abakanlar,tarımla uğraşan eski bir kavimdir ve 10 kadar boya ayrılmıştırlar.Gelenekleri bakımından Altay Türklerine benzeyen Abakanlar, Şaman dinin bazı kurallarını uygularlar.Dilleri, doğuda konuşulan Türk lehçelerinden bir gruba girer.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>