İntifa Hakkı Harçları Nasıl Değişir?

intifa hakki harclari ne kadar İntifa Hakkı Harçları Nasıl Değişir?

İntifa Hakkı Harçları Nasıl Değişir?
İntifa hakları, sahip olunan taşınmaz mülk üzerinde yer alan tüm ortakların elinde bulunan haklar olarak değerlendirilmektedir. Bu haklar üzerine yeni kanunlar ve düzenlemeler, ilgili kuruluşlar tarafında yapılmaktadır. Buna bağlı olarak intifa hakları, mal rejimleri, hak harçları gibi pek çok konuda vatandaş bilgilendirilmektedir.

İntifa Hakkı Farklı Alanlarda Geçerlilik Sağlıyor
İntifa pek çok alanda devreye girmektedir. Bu alanlardan en çok kullanılanı, eşlerin mal rejiminde olmaktadır. Mal rejimlerinde, eşlerin ortak malları intifa hakkı kapsamında değerlendirilir. Eşlerin sahip oldukları ortak mallar, intifa hakkı kapsamında analiz edilerek paylaştırılır.

İntifa Hakkı Değeri Emlak Değerinin 2/3’ünü Kapsıyor
Taşınmaz mülk Emlak üzerinde yapılan hesaplamalar sonrasında intifa hakkı değeri belirlenmektedir. Bu değerlendirmelere bağlı olarak intifa hakkı değeri, emlak değerinin 2/3’ünü kapsamaktadır. Bu sebeple belirlenen değer üzerinden, intifa hakkı harçları düzenlenmektedir. Bu anlamda yapılan çalışmalar, ilgili kurumlarca yürütülmektedir. Yürütülen çalışmalarda harç değerleri konusu da gündeme gelmektedir. Bununla birlikte, harç değerleri her geçen yıl farklı brütlere göre hesaplanmaktadır.

İntifa Hakkı Maksimum 100 YIL Olarak Belirlendi
İntifa hakkı kapsamında değerlendirilen taşınmazlar, sahiplerine pek çok hak tanımaktadır. Taşınmaz sahipleri intifa hakkı kapsamında, oturma ve mülk edinme hakkına sahip olurlar. Ancak taşınmaz mallarda, satma ve devretme talebinde bulunamazlar. Devir işlemlerinde intifa hakkı maksimum 100 yıl olarak belirlenmiştir. Buna bağlı olarak 100 yıldan sonra devir ve tapu işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
Daha fazla emlak bilgisine ulaşmak için Emlak Danışmanları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

    Makale Yazarı: Duslerkulup

Sizde yorum yazabilirsiniz...