Eğitim Dünyası

İnce Yayma Kan Preparatı Boyanması

ince yayma preparat boyama

1-) Havada tamamen kurutulmuş olan preparat, kan yayılan tarafı üste gelecek şekilde bir küvet içerisinde bulunan boya köprüsü üzerine konulur.

2-) Metil alkol, bütün preparatın üzerini kaplayacak şekilde damlalıklı şişe ile dökülür. Böylece kan elemanları lam üzerinde tespit edilmiş olur.

3-)Metil alkol preparatın üzerindeyken 2-3 dk beklenir.

4-) Süre sonunda kalan metil alkol küvete dökülür.

5-) Preparatın havada tamamen kuruması beklenir.

6-) Boyama için kullanılacak boya solüsyonu hazırlanır. Boya hazırlamak için dereceli mezür kullanılır. Bunun için 1ml saf suya 1 damla Giemsa boyası olacak şekilde preparat sayısına bağlı olarak yeterli miktarda ( 1 preparat için 5 ml) boya hazırlanır.

7-) Dereceli mezür içine Giemsa damlatıldıktan sonra bilekten yapılan dairesel hareketlerle hafifçe sallanarak homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Şiddetli olarak veya bir çubuk yardımıyla karıştırıldığında boya çökeltisi oluştuğu için bu şekilde karıştırmak uygun değildir.

8 -) Hazırlanan Giemsa boya solüsyonu köprü üzerinde bulunan tespit edilmiş preparat üzerine ve preparatı tamamiyle kaplayacak şekilde dökülür.

9-) 30 dk beklenir.

10-) Süre sonunda preparat, kenarından bir pens ile tutularak üzerindeki boya küvete dökülür.

11-) Şiddetli olmayacak şekilde akan çeşmede preparat yan tutularak yıkanır veya içinde çeşme suyu bulunan bir kap içerisine dik olarak batırılıp çıkarılarak yıkanır.

12-) Preparat havada kurutulur.

13-) Hemen incelenecekse üzerine bir damla immersiyon yağı dökülür ve X100 büyütmeli objektif (immerisyon objektifi) kullanılarak ışık mikroskobunda incelenir.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>