Askeri Konular

IMI Uzi Hafif Makinalı Hakkında Bilgi

 

uzi hafif makinalı

 

Uziel Gal, Uzi ailesinin ilk silahı olan Uzi’yi 1948 yılında tasarladı. Bu silah makineli tabancalar için devrim yaratacak, yıllarca kullanılacak bir silahtı. 1950 yılında ise bu makineli tabanca IMI (Israel Military Industries) tarafından denenmek üzere kabul edildi ve seri üretimine geçildi.

Mini-Uzi ise 1980 yılının başında tasarlandı ve yılın sonunda da üretimine başlandı. IMI bu silahı baba tabanca olan Uzi’den esinlenerek tasarladı, ona çok benzediğinden de anlaşılacağı gibi bu silahın yapılmasının amacı Uzi’yi daha hafif ve küçük boyuta sokmaktı. Buna rağmen menzilinde ve çıkış hızında fazla düşüş görülmeyen bir otomatik tabancaydı. Bu tabancanın içine su ve kum dolması onun çalışmasını engellemiyordu. Ayrıca geri tepmelere daha dayanıklıydı ve atası gibi başlıca 9x19mm’lik fişeklerden üretiliyordu. Zamanla .45 ACP, .41 AE gibi kalibreler üzerinden de üretilmeye başlandı.

Birçok ülkenin favorisi olarak kullanılan silah, birçok ülkenin polis ve özel kuvvetler gibi alanlarında halen kullanılıyor. Yakın mesafelerde güçlü bir etkiye sahip olmasıyla birlikte yaklaşık 120 metre etkili menzile sahiptir.

Yapılırken çok az parça kullanılan bu silahın bir alet kullanılmadan sökülebileceği parçalar şunlardır; namlu, namlu sabitleyci, üst kapak, irca yayı, çalışma mekanizması, iğne grubu, gövde.

Bu makineli tabancanın 20, 25, 32 ve 40 mermi alabilen şarjörleri vardır. 32 mermi alabileni silaha takılı ve boş iken silahın ağırlığı 3500 gramdır. Silahın maksimum menzili 200 metredir, 9mm’lik mermi çekirdeklerinin çıkış hızı 400 m/s hıza kadar çıkabilir. Namlusunun içinde soldan sağa döndüren 4 tane yiv seti vardır. Yani atılan 9mm’lik bir mermi çekirdeği her 254 mm mesafeyi aştığında aynı zamanda kendi etrafında 1 tam tur dönüş yapmış olur. Böylece mermi çekirdeği havayı daha iyi delebilme özelliği sayesinde daha yüksek bir menzile, zamanla normalde olması gerekeden daha az hız düşüşüne ve karşısına çıkan engeli daha kolay aşabilme gibi özelliklere sahip olmuştur. Mini-Uzi ise hemen hemen bu özelliklere eşdeğer bir mekanizmaya sahiptir.

 

uzi hafif makineli

 

Mini-Uzi’nin tasarlandığı aynı yılda Uzi ailesine bir üye daha katıldı: Micro-Uzi. Bu silah ise Mini-Uzi’den daha kompakt, hafif ve küçük olması için tasarlanmıştı. Uzi’ye yapılan bu kadar değişiklikten sonra da Mini-Uzi’nin aksine görünüşüyle çok benzemiyordu. Bununla beraber bunun için kullanılan az malzeme yüzünden menzili ve hızı düşmüştü.

Kullanışlı, ucuz, sağlam yapılı ve güçlü olması nedeniyle 90 kadar ülkenin silahlı kuvvetlerinde bu silahın kullanıldığı, şu ana kadar 40 milyondan daha fazla üretildiği bilinen mühendislik harikası bu makineli tabanca, birçok makineli tabancadan hafif ve kısa olması gibi özellikleriyle birlikte uzun süre daha en iyi makineli tabancalar arasında olmaya devam edecektir. Uzi SMG [değiştir]

Uzi SMG (SubMachine Gun), Uzi serisinin ilk silahı olan Uzi’nin kendisidir. Birçok ülke tarafından kullanılmaktadır. Ama şimdiki zamanlarda IMI Uzi kullanan ülkeler, gücünün aynı olmasıyla birlikte daha küçük ve hafif olduğu yüzünden IMI Mini-Uzi’ye geçiş yapmıştır.

Mini-Uzi, IMI’nin Uzi’yi geliştirmek amacıyla 1980’de yaptığı çalışmanın sonucudur. Kullananlar bu otomatik tabancayı Uzi’den daha çok beğenilmiştir. Uzunluğu 360-600 mm’dir. Atası gibi kullandığı mermi fişeği 9x19mm Parabellum’dur. Attığı mermi etkili menzil mesafesini aştıktan sonra bile 150 metreye kadar bir insanı öldürebilir (maksimum etkili menzil). Namlusunun uzunluğu 196 mm civarıdır. Ağırlığı ise 2.65 kilogramdır. Namlusunun üstü uygun boyutta dürbün, lazer nişangahı, holograpik nişangah gibi donanımların takılması için uygundur. Kendisine özel susturucusu da vardır. Şimdiki zamanlarda kuvvetlerinde Uzi’yi kullanan ülkeler Uzi’nin ithalatını bırakıp, IMI markalı Mini-Uzi’yi satın almaya başlamışlardır. Bu silahın ilk alıcılarından olan Almanya da bu silahı tank kullanıcılarının tankın içine olabilecek saldırılarda kullanması için almışlardı (Tank subaylarının resmi silahı IMI Mini-Uzi’ydi. Sonradan Heckler & Koch’un 2001’de ürettiği MP-7 tank kullanıcılarının resmi silahı oldu.). Birçok ülkenin polis teşkilatı ve özel kuvvetlerinin yaptığı gibi Türk Polis Teşkilatı da IMI Mini-Uzi’lerden kullanmaktadır (Çok önemli kuruluşlardan olan FBI ve CIA de bu makineli tabancalardan kullanmaktadır.).

Pratik özellikleri nedeniyle Call of Duty 4: Modern Warfare ve devamı niteliğinde olan Modern Warfare 2 gibi oyunlar sayesinde çok ünlü olmuştur.

Mini-Uzi’nin uzunluğu 600-360 mm, namlu uzunluğu 197 mm’dir[2]. Ağırlığı 2650 gramdır.[2] Attığı merminin çıkış hızı 375 m/s, etkili menzili 100 metredir.[2] Maksimum etkili menzili 150 m, maksimum menzili 200 metredir[3].
IMI Micro-Uzi

Mini-Uzi’yi tasarladığı yılda (1980) Israel Military Industries (IMI) IMI Micro-Uzi’yi de tasarladı. 9mm Parabellum mermisi kullanan bu silahı başlıca kendi ordudunun tank kullanıcıları için tasarlamıştı (tankın içinde kullanılması daha kolaydı). Ama Mini-Uzi’den küçük olması için tasarlanmış bu otomatik tabancanın namlusunun çok kısa olması yüzünden içindeki yivler de kısalmıştı. Bu yüzden menzilini yeterli bulamayan birlikler ve kuruluşlar bu silah yerine Mini-Uzi’de tercih kılmak zorunda kaldılar.

Micro-Uzi’nin uzunluğu 436×240 mm’dir. Namlusunun uzunluğu 134 mm’dir.[2] Ağırlığı ise 1.7 kilogramdır.[2] Attığı merminin çıkış hızı 350 m/s, etkili menzili 50 metredir.[2]
IMI Uzi Pistol

IMI Uzi Tabanca’nın şekli, Micro-Uzi’ye çok benzer. Çok az sayıdaki farklılıkları dışında Micro-Uzi’nin yarı-otomatik olan tabanca versiyonu olarak özetlenebilir. Uzunluğu 240 mm, namlusunun uzunluğu 115 milimetre, ağırlığı ise 1700 gramdır.[2] Attığı merminin çıkış hızı 345 m/s’dir.

filmlerde uzi silahı

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>