Eğitim Dünyası

Hymenolepis Nana Paraziti Hakkında Bilgi

 

 

Sestod grubu bir parazit olan Hymenolepis Nana, insanlar arasında bir yaşam döngüsüne sahiptir.  İnsan veya fare vücuduna yerleşen Hymenolepis Nana yumurtası dışkı ile dışarı atılır. Yumurta ara konaklar tarafından alınır. Arakonaklarda sistiserkoid gelişir. Gelişen bu sistiserkoid son konaklarda erişkin paraziti geliştirir. Bu Hymenolepis Nana’da indirekt gelişme olarak adlandırılır. Ayrıca ara konaktaki yumurtalardan da son konağa geçip erişkin paraziti oluşturabilir. Bu şekildeki gelişim Hymenolepis Nana Hymenolepis Diminuta’da direkt gelişim olarak isimlendirilir. Son konak insan veya faredir.

Hymenolepis Nana için kesin tanı dışkıda yumurtaların görülmesi ile konur. Ancak Hymenolepis Nana yumurtalarının Hymenolepis Diminuta yumurtalarından ayırt edilmesi gerekir. Hymenolepis Nana yumurtaları şeffaf, renksiz, ince çeperli, oval, ya da yuvarlak 38-45 mikrometre çapında olmaları ve çeperler arasında uzanan iplik şeklinde filamentleri bulunması gibi özellikleri ile Hymenolepis Diminuta yumurtalarından ayrılır. Hymenolepis Nana erişkin ve yumurta  olmak üzere iki forma sahiptir. Hymenolepis Nana erişkini testisler, ovariyum, uterus ve genital delik diye adlandırıla yapılara sahipken, Hymenolepis Nana yumurtası meme başı şeklinde çıkıntı, 3 çift çengelli onkosid ve polar iplikçikler gibi yapılardan oluşur.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>