Eğitim Dünyası

Hücre Kültürü Hakkında Bilgi

Hücre Kültürü

Hücre Kültürü Nedir?

Hücre kültürü hakkında bilgi verecek başlayalım. Yapay bir çevrede in vitro ortamda hücrelerin yaşatılması ve çoğaltılmasıdır. İn vitro cam içinde anlamındadır. Tıp alanında insan vücudu dışında yapılan test ve deneyleri ifade etmektedir. Hücrelerle çalışma, labarotuvarda çoğaltılarabilmeleri ve kullanılabilmelerine bağlıdır. Ayrıca birçok hayvan ve bitki hücre çeşitleri kültürde çoğaltılabilmektedir. Tıpta canlının gelişmelere nasıl reaksiyon göstereceği ve nasıl etkileneceği bilinmesi önemlidir. Bu nedenle canlılığın dışında bir canlı ortam oluşturularak canlının etkileşimi, yapısı, tepkileri gibi konların cevabı hücre kültürü tekniklerinden yararlanılarak araştırılır. Hazırlanması zor, titizlik gerektiren ve hassas çalışmalara içeren hücre kültür teknolojisi, birçok alanda uygulanabilirliği nedeniyle önemlidir.

Hücrelerin Mitotik Özellikleri:

*Sürekli Çoğalan Hücreler (Kemik İliği)

* Uyarıldığında Çoğalan Hücreler

* Yaşam Boyu Bir Kez Çoğalan Hücreler

*Tümör Hücreleri

Kültürde Kullanılan Hücreler

Hücre  Tipleri; Tümör hücrelerinin birçok tipi, Deri ve organların epitel hücreleri, Beyinde nöron hücreleri. Farklı doku tiplerinden oluşur; Embriyo veya yetişkin, normal veya neoplastik (tümör hücreleri).

Hücre kültüründe başlıca üç tanımdan söz edebiliriz; Hücre kültürleri, doku eksplant kültürleri, organ (üç boyutlu doku) kültürleri. Hücre kültürlerinde, bakteri ve mantarlar kontaminasyon oluşturabildikleri için hücre kültürü laboratuvarında aseptik koşulların çok iyi sağlanması zorunludur.

Hücre Kültürü Laboratuvarı İçin Gerekli Cihazlar: Özel bir laboratuvar ortamı, C02’li inkübatör, Laminar air flow, inverted mikrop, Fluoresan mikroskobu, Işık mikroskobu, hassas terazi, Ph metre, Distile su cihazı, +4 derece ve -30 derece buzdolabı, Cam pipet ve cam tutucular, cam malzemeler, beher,mezür,cam baget,petri,Filtreler (değişik por büyüklüğünde), streil kültür kapları, enjektörler, steril cerrahi eldiven.

Hücre besiyerleri veya hücre kültürü ortamları hücrelerin yapısal ve metabolik aktivitelerini yerine getirmek için gereklidir. Hücrenin, ph ve ozmolarite gibi fizikokimyasal şartların devamlılığını sağlamak, Hücre ve hücre ürünlerinin sentezi için gerekli besinleri sağlamaktır.

Hücre Kültürü Terimleri

Monolayer Kültür: Bir yüzeyde çoğalan hücrelerin tek katlı bir tabaka oluşturması.

Explant: Hücre kültür hazırlamak için alınan hücre doku ve organ parçası.

Primer Kültür: Explantın doku veya organdan alınıp ilk ekiminin yapıldığı kültür.

Subkültür (Pasaj): Primer kültürde oluşan yeni hücrelerin bir başka besiyerine ekimiyle oluşan kültür.

Doubling Time (ikilenme zamanı): Kültür ortamına yerleştirilen hücrelerin belli zaman aralıklarında çoğalarak hücre sayılarını iki katına çıkarma zamanı.

Hücre Kültürünün Avantajları

1.) Fizikokimyasal çevre ve dolayısıyla fizyolojik koşullar daha iyi kontrol edilebilir (Sıcaklık, ph, ozmotik basınç, O2 ve CO2  gibi fizikokimyasal koşulları canlı vücudunda sabit çevreye nazaran hücre kültüründe daha kolay sağlanır).

2.) Homojenite kontrolü sağlanabilir (Doku örnekleri çoğunlukla heterojendir. Ancak, bir iki pasaj sonra kültüre edilmiş hücreler, homojen hale gelirler).

3.) Hücre kültürleri ekonomiktir ( İn vivo sistemlerde test için organizmaya verilen maddenin bir kısmı çeşitli yollarla dışarıya atılır, bir kısmı da organizmanın bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılır. Bu koşullarda canlı bir organizmada, verilen maddenin ancak %10’una bir cevap alabilirken, hücre kültürlerinde bu oran % 90’lara kadar çıkabilir).

4.) Ürün eldesinde endüstriyel amaçlı olarak kullanılabilmesidir.

Hücre Kültürlerinin Dezavantajları

1-) Her zaman istenen saflıkta ve miktarda hücre elde edilmeyebilir.

2-) Kontaminasyon riski vardır.

3-) Uzmanlık gerektirir.

4-) Bazen ekonomik olmayabilir.

5-) Son yıllardaki teknoloji kullanılan malzemelerin geliştirilmesine ve giderek daha fa ucuzlamasına olanak tanımaktadır.

Hücre Kültürünün Tıpta Kullanım Alanları

*Viral aşılar ve viral teşhis için

*Monoklonal antikorlar ile antikor üretimi

*İnterferon (kanser hücrelerine karşı bağışıklık sistemini uyarır) üretimi

*Enzim üretimi

*İnsektisit ve insekt aşı üretimi

* Hormon üretimi (Örneğin insülin)

*Büyüme faktörlerinin üretimi

*Genetik tanı

* Doku mühendisliği veya yerine koyma (deri)

Hücrelerin Dokudan İzole Edilmesi

Doku küçük parçalara ayrılır. İzole edilen hücreler, uygun besiyeri ve flasklar kullanılarak 37 derecede inkübe edilir. Günlük, morfolojik görünüm, ortam rengi ve hücrelerin yoğunluğu kontrol edilir. İnverted mikroskopla büyüme kontrolü yapılır. Işık mikroskobu, canlılık testleri trypan blue ile yapılır. Floresan mikroskopta, ,Etidyum bromür – akridin oranj ile yapılır.

 

Doku kültürü

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>