Eğitim Dünyası

Hücre Çekirdeği Hakkında Bilgi

Hücre çekirdeği

Hücre Çekirdeği Hakkında Bilgi

Hücrelerin neden organelleri geliştirdiği hakkında birkaç neden sayılabilir. Organeller özelleşmiş işlevleri gerçekleştirebilir. Zarla çevrelenmiş organeller hücrenin bir bölümünü diğer bölümlerinden ayıran bir bölme gibi iş görebilir. Organellerin zarları kimyasal reaksiyon oluşması için bir bölge sağlayabilir.

Nükleus (Çekirdek) Kısımlar:

1.) Nükleus

2-) Nükleus Zarfı

3-) Kromatin

Nükleus: Ökaryot bir hücrenin beynidir. Kalıtsal maddenin organizasyonunun yapıldığı, çeşitli biyokimyasal reaksiyonların gerçekleştiği bölgedir. Hücrenin metabolik ve çoğalma aktivitelerinin koordinasyonu ve yönlendirilmesi için gerekli olan bir merkezdir. Nükleus farklılaşmış kırmızı kan hücreleri, trombosit ve mercek lifleri dışında tüm hücrelerde bulunur. Büyüklüğü farklı doku hücrelerinde hücre büyüklüğü ile orantılıdır. Oosit en büyük hücre olup 30-40 mikrometredir. Orantısız nükleus büyüklüğüne sahip hücre lenfositler (hücre küçük nükleus büyüktür). Hücrelerin büyük bir çoğunluğu tek nükleusludur. Bazı patolojik durumlarda sayısı artar. Bazen de nükleus bölünmesi olur ancak sitoplazma bölünmesi gerçekleşemez ve çok nükleuslu hücre ortaya çıkabilir.

Yerleşimleri: Genellikle hücre merkezinde (santral nükleus), bazen hücre bazalinde (bazal nükleus- prizmatik epitel hücre ), hücrenin bir kenarına çekilmiş (eksantrik nükleus- plazma hücresi)

Şekilleri: Yuvarlak hücre – yuvarlak nükleus, oval hücre – oval nükleus – düz kas hücresi, Yassı hücre – yassı nükleus – endotel

Sayıları: Çoğu hücrede tektir. 2 nükleuslu hücreler (karaciğer hepatositleri, leyding hücresi, midede HCl salgılayan hücreler), çok nükleuslu hücreler ( osteoklast, plasentada desidual hücre)

Çekirdek iki zarla çevrilidir. Çift zar pek çok farklıprotein içeren çift katlı bir fosfolipid tabakadan oluşur. Çoğunda dıştaki zar ribozomal endoplazmik retikulumla devam eder. İki membran arasındaki boşluk ise perinükleer aralık olarak adlandırılır. Nükleus sıvısı (nükleoplazma) sitoplazmaya benzer jel kıvamında pek çok maddenin çözündüğü bir sıvıdır (nükleotit trifosfatlar, enzimler, proteinler ve transkripsiyon faktörleri). İç ve dış zar porlar ile birleştirilir.Nükleus ve sitoplazma arasında taşınımı düzenleyen ve kolaylaştıran 120 nm çapındaki yapılar vardır. Bir memeli hücresi, her biri yüz kadar farklı (nükleoporin de denilen) proteinden oluşan 4000 kadar por içerir. Nükleus por kompleksleri (NPC) nükleoporin adı verilen 50’den fazla proteinden oluşur. Genellikle nükleus transkripsiyon açısından ne kadar aktifse por sayısı o kadar fazladır. Porlardan su ve iyonlar seçilerek geçerken, daha büyük moleküller ise çekirdek zarından taşıyıcı proteinler ile enerji tüketilerek geçirilir. Nükleus hücrenin kalıtsal bilgisini yani DNA’yı depolar. Hücrenin büyümesi, gelişimi, farklılaşması ve çoğalmasını denetler. DNA sentezi, RNA sentezi ve RNA’nın işlenmesi olayları çekirdekte gerçekleşir. Nükleus 3 tane temel yönlendirme yapar.

1.) Hücrenin en basit şekilde iki yeni hücre vermek üzere bölünmesini kapsayan hücresel çoğalması

2.) Hücrenin metabolik aktivitelerinin oluşumu sırasında hücrenin farklılaşmasını kontrol etmesi

3.) Hücrenin metabolik aktivitelerini düzenlemesidir.

Çekirdekçik (Nükleolus)

Zar içermeyen ve interfaz aşamasındaki hücrelerde daha yoğun bir gölge olarak görülen organeldir. Ökaryot hücrelerin tüm ribozomlarının oluşuğu yerdir. Nükleolus büyüklüğü, aktivitesini gösterir.

 

çekirdek

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>