Eğitim Dünyası

Higgs Bozonu Parçacığı Hakkında Detaylı Bilgi

Higgs Bozonu Parçacığı Nedir?


Merhabalar duslerkulup.com okuycularımız, bugün sizlere higgs bozonu parçacığı hakkında sizlere detaylıca bilgi vereceğiz. 13.7 milyar yıl önce büyük patlama adı verilen Big Bang isimli bir patlamada uzayın oluşmasına sebep oldu. Her ne kadar patlama denilse de Big-Bang, esasında atom parçacıklarının enerji boşaltmasıdır.

Büyük patlama aşırı derecede kalıplaşmış ve birikmiş bir enerjinin, küçük bir noktanın içinde sıkışmasından dolayı ortaya çıkan yayılma sürecidir. Cern deneyini birçoğu kişi duymuştur. Bu deneyin hedeflediği şey  Big-Bang’in hemen sonrasında yaşanan olayları anlayabilmektir. Bunun için parçacıklar birbirleriyle çarpıştırılır. Çünkü Big Bang’in hemen sonrasında muazzam bir enerji ortaya çıkmıştı. Cern deneyi de temelde bilim adamlarının amacı ise uzun zamandır üstünde düşünülen Higgs Bozonu’nu bulmaktı.

Higgs Bozonuna ilk etapta ingilizce ismiyle “Goddamn Particle” yani “Tanrı’nın Belası Parçacık” denilmiş olduğunu bilirmiydiniz.  Zorlayıcı unsural etkisi sebebiyle bilimadamları bu şekilde dillendirsede ismi “Tanrı Parçacığı” olarak değiştirilmiştir. “Higgs Bozonu” diye adlandırdığımız bu parçacık aslında tıpkı bir foton gibi kuvvet taşıyıcı parçacıktır. Higgs Alanı’nın kuvvet taşıyıcı parçacığıdır.

Higgs Bozonu Alanı Hakkında Detaylı Bilgi

Ancak açıklamayı yapmadan önce “Higgs Bozonu” dediğimiz kavramın hangi düşünce ile ortaya atıldığını konuşalım. Bilim adamları parçacıkları gözlemlerken her parçacığın birbirinden farklı kütlelere sahip olduğunu, hatta bazı parçacıkların kütlesiz olduğunu gözlemledi. Peki neye göre değişiyordu bu kütleler? Veya bu parçacıklara kütlelerini ne kazandırıyordu? Veya kütlesiz olanlar nasıl kütlesizdi? İşte temeli bu sorulara dayanan problem, bilim adamlarının kafalarını sürekli kurcaladı.

Big Bang’den hemen sonra teknik dille söyleyeceksek saniyenin milyonda biri kadarı sonrasında ilk parçacıklar uzaya yayıldı. Yani yaklaşık 13.7 milyar yıl önce. Bu yayılan parçacıkların hepsi ilk başta kütlesizdi. Higgs Alanı evrenimizin her yerine yayılmış olan bir alandır. Big-Bang’den sonra Higgs Alanı’nın içinden geçen parçacıklar onunla etkileşim yaptılar. Ancak tesadüfi olarak bazıları yapmadılar ve yapılan etkileşimin büyüklüğüne göre parçacıklar kütle kazandılar. Çok etkileşenler daha ağır, az etkileşenler daha hafif, hiç etkileşime girmeyenler ise kütlesiz oldular. Çünkü kütle, ivmelenmeye karşı gösterilen dirençtir. Yani bu alan ile daha fazla etkileşimde bulunan parçacıklar, daha az etkileşimde bulunan parçacıklara oranla daha ağır olmak zorundadırlar. Daha önce de söylediğim gibi “Higgs Alanı”, evrenin her yerinde olduğu için biz insanların da kütleli olmasını sağlar.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>