Hibiskus Bitkisinin ve Çayının Sağlığa Faydaları

hibiskus cayi faydalari 646x340 Hibiskus Bitkisinin ve Çayının Sağlığa Faydaları

Değerli ziyaretçilerimiz, bugün sizlere Hibiskus isimli mucizevi bitkiyi tanıtacağız. Hibiskus bitkisi Jamaika Gülü olarak tanınır. Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip adalarına özgü bir bitkidir.Jamaika’da genellikle zencefil ile birlikte karıştırılıp, çay veya soğuk içecek olarak tüketilir. Hibiskus çayı eşkimsidir. Yüksek C vitamini içeren hibiskus bitkisi bağışıklık sistemini güçlendirmede birebirdir. Amerika kıtasında en çok içilen çaylar arasındadır. Hamilelik döneminde kullanılan hibiskus çayının düşüğe yol açtığı vakalar görülmüştür. Emzirme dönemindeki kadınlara önerilmemektedir. Hibiskus çayı veya özü tansiyon ve kolesterol ilaçlarıyla etkileşime geçebilir ve olumsuz etkilere neden olabilir. Mide kanserinin tedavisinde de etkisi vardır.

Hibiskus çayının sağlığa faydaları:
-Tansiyonu düşürür,
-Bağışıklık sistemini güçlendirir,
Antibiyotiktir,
-Kolesterolü düşürür,
-Mide kanserine karşı koruma sağlar
-Şişkinliği alır
-Sindirim sistemini çalıştırır
-Kilo vermeye yardımcıdır

Hibiskus rosa   01 Hibiskus Bitkisinin ve Çayının Sağlığa Faydaları

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?
Hibüskus çayını sadece kurutulmuş hibiskus çiçeğinden hazırlayabilir ya da tat vermesi için bir miktar zencefil, tarçın veya limon suyu kullanabilirsiniz. Bir bardaklık suyu kaynattıktan sonra 1-2 çay kaşığı kuru hibiskus yaprağını içine atın.
Demlenmesini beklerken ağız tadınıza göre tarçın veya zencefili bu aşamada ekleyebilirsiniz. 15-20 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>