Spor Dünyası

Hentbol Sporunun Oynanmasıyla İlgili Bolca Bilgi

hentbol sporunun oynanmasıyla ilgili bilgi

Değerli duslerkulup.com misafirlerimiz, hentbol sporuna ilgi duyalanlar bugün oldukça faydalı bir makale sunacağız. Hentbol, antik Yunan’a dayanan geçmişi vardır. Bizanslılar “harpaston”, orta çağda ise “top yakalama” ismi verilmiştir.Hentbol sporu futbolla benzer ama bir okadar da farklı bir branş. Ne demek oluyor peki bu? Şöyle; futbol el ile kesinlikle oynanmaz -kaleci dışında-, hentbol ise sadece el ile oynanır. Her iki sporda da ortak bir nokta vardır ki amaç rakip kaleye gol atıp sayı kazanmaktır. Hentbol 7 kişiyle ve 5 kişilik yedek oyuncudan oluşup oynanan takım sporudur. Hız, kondisyon, isabet önemlidir bu sporda. Oyunda süre 30’ar dakikalara ayrılır. Hız, dayanaklılık, esneklik bu sporu yapmanızda kolaylık sağlar.

hentbol sporu için kurallar

Hentbol sporu ilk zamanlarda 11 kişiyle çim sahalarda oynanırdı. Zaman içerisinde salon sporu haline geldi. Oyuncuların ayak ve diz altı bölgelerine topun temas etmemesi gerekir. Oyuncular arası belirli bir temas düzeyi olabilir. Ancak faullerde hentbolcuya iki dakikalık oyun dışı kalma cezası verilir. Maç bitiminde beraberlik halinde 1’er puan, kazanma durumunda ise 2 puan verilir.6 metre uzunluğundaki ceza sahasına kaleci dışında herhangi bir oyuncunun girmesi yasaktır. Oyun süresince istenildiği kadar oyuncu değiştirilebilir. Top oyuncular tarafından sadece elle oynanır ancak kaleci için böyle bir sınırlama yoktur.

Temel hareketler ise;

Top tutma
El üstü pas
Bilekten pas
Çift el göğüsten pas
El yerden pas
Piston hareketi
Yana bükülü atış
Düşerek atış ve benzerleridir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>