Eğitim Dünyası

Heliopolis Şehri Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

heliopolis şehri hakkında bilgi

Sevgili duslerkulup.com okuyucularımız, tarihin bilinmezliklerine inmeye devam ediyoruz. Birçok kişinin az bilgi sahibi olduğu genel kültür olarak sorulabilecek sorular arasında bulunan heliopolis hakkında bilgi vereceğiz. Aşağı Mısır’da, Kahire’nin 10 km. kuzeydoğusunda eski kent kalıntısı.

heliopolis şehri hakkında bilinmesi gerekenler

Eski Mısırlılar tarafından Güneş Tanrısı Ra için kurulmuş, kutsal bir kenttir. Kentin adı da buradan gelmekte, Eski Yunanlılar buraya güneş kenti anlamına gelen, Heliopolis demekteydiler. Romalılar, Heliopolis’teki taşları, Roma’ya taşımışlardır.

heliopolis şehri hakkında özet bilgi

Bunlardan “Kleopatra’nın İğneleri” olarak bilinen iki taştan biri 1878’de Londra’ya, diğeri 1880’de New York’a götürülmüştür. Yine Mısır’da aynı adı taşıyan bir kent kalıntısı daha vardır ki, bu da Kahire’nin 23 km. güneyinde Nil kenarındadır. Bu Heliopolis’in İ.Ö. 5000 yıllarında yıkıldığı sanılmaktadır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>