Eğitim Dünyası

Hatayın Dursunlu İlçesi Hakkında Bilgi

dursunluda eylem

 

Dursunlu Hakında Bilgi

Dursunlu,merkez ilçe Antakya’dan 4km uzakta dağlık bir kesimde kurulmuş eski bir yerleşim alanıdır.”Dersuniye” ve “Derşaya” adında iki mahalleden oluşmaktadır.Her iki mahallede engebeli ve sarp bir dağlık kesimde kurulmuştur.Zamanla artan nüfus bu iki mahalleye sığmaz olmuş,daha alt kesimlere doğru yeni yerleşim alanları kurulmaya başlanmıştır.Kurulan bu yerleşim alanları merkez ilçe Antakya sınırları içinde oldukları için köyle olan resmi işlemleri (emlak vergisi,su faturaları vb.)Antakya Belediyesi tarafından takip edilmeye başlanır.Zamanla bu mahallede oturan vatandaşların girişimi sonucu Dursunlu Köyü’ne bağlanır.
1994 yılında yapılan referandumla belde statüsünü kazanır ve aynı tarihte belediye seçimleri yapılır.Yaklaşık 13.000 (13 bin) nüfuslu ve 14 hektarlık bir alana sahip olan Dursunlu okuma yazma oranının çok yüksek olduğu ve her daldan meslek kuruluşlarının barındırdığı bir bölgemiz.Daha önce yöre halkının geçim kaynağı çok zorlu bir meslek olan “kireç ocakları”çalıştırılıp kireç elde eder ve satarlardı.Teknolojinin gelişmesiyle bu meslek tarihe karışınca değişik mesleklere el atıldı.Bunların başında tuhafiyecilik en fazla tercih edilen meslek oldu.
Kendi kendine yeten bir ekonomisi var.Genelde zeytin ve erik yetiştirilir.Bunun yanında sebzecilik ve meyvecilik de yapılmaktadır.
Beldenin eski bir yerleşim bölgesi olması dolayısıyla tarihi eser kalıntıları halen mevcuttur.mağara,köprü,su kanalları vb. Antakya içinde yer yer bazı binaların bitişiğinde ya da duvarlarına yapışık olarak yapılmış eski taş çeşmelere rastlanır. Bunlardan bir kısmı 19. yüzyıldan kalmıştır. Büyük bir kısmı ise 20. yüzyıl başlarında yapılmıştır ve Zugaybe Çesmesi adıyla anılırlar. Suyu 1.Dünya Savaşı yıllarında Dursunlu Köyünden (Beldesinden) imece usulüyle yaptırılmıştır. Halen kullanılmaktadır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>