Sağlık Köşesi

Hastalık Yapan Virüsler Hakkında Bilgi

virüs hastalıkları

Virüsler insan, hayvan ve bitkilerde hastalık yapabilen canlı içine girdiklerinde canlılık özelliği gösteren makro moleküllerdir. 19. yüzyılda Pasteur kuduz hayvan salyasını filtreden geçirip ilk kuduz aşısını yapmıştır. (Kuduz bir tür virüs hastalığıdır). 20. Yüzyılda ise Raus tavuklarda Raus sarkom virüsünü yari RSV’yi bulmuştur. Tütün bitkisinde tütün mozaik hastalığının filtratlarla taşındığı saptanmış, bu filtreden geçen ajana zehir anlamına gelen Virüs denmiştir.

Genel Özellikleri:

Kapsid adı verilen protein kılıfları içerisinde asidik kalıtım molekülünü içerir. Kalıtım molekülleri ya Deoksiribonükleik asit olan Dna, ya da Ribonükleikasit olan Rna’dır. İkisi beraber bulunmaz. Tam bir virüs partikülüne virion denir. Kapsidi oluşturan her bir yapısal üniteye ise kapsomer denir. Virüsler bakteriler gibi filtre edilemezler. Yani ultrafiltrasyonlarda ve plasentadan geçebilirler.TEM adı berilen mikroskoplarla görülen formları 10-300 nm arasında büyüklüğe sahiptirler.

İnfluenza virüsü = Grip virüsü

Picorno Virüsü= polio hastalığı(Çocuk felci)

Adeno Virüsü= Boğaz ve bağ dokusu yangısı

Pox Virüsü= Çiçek hastalığı virüsü

Herpes Virüsü= Uçuk yapar.

Retro virüs= AIDS virüsü

Paramyxo virüsü= Kızamık virüsü

Rhabdo Virüsü= Kuduz virüsü

Papova virüsü= papilloma hastalığı (Siğil)

Bunlardan en önemlisi grip yapan influenza virüsüdür. Çünkü en sık karşılaşılan virüs çeşididir ve bazı şartlarda ölümcül olabilmektedir. Rna virüsü olmakla beraber ilk defa milattan önce 412 yılında hipokrat tarafından tanımlanmıştır.

Adenovirüsü ise bir Dna virüsü olup 1953 yılında keşfedilmiştir.70-90 nm büyüklüğe sahip olup zarfsız virüs grubundadır.

Uçuk yapan virüs olan Herpes virüsü ise Herpes Viridae ailesi içinde yer alıp fırsatçı ajanlardandır. Yani bağışıklık sistemi zayıfladığında etkili hale gelirler.

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan AIDS hastalığının etkeni olan Retro virüs ise Rna kalıtım materyalini taşır. AIDS (Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) dışında kümes hayvanlarında lösemi yapar.

Virüsler yalnızca belli hücreler içinde çoğalabilirler. Örneğin; çiçek, kızamık ve siğil virüsleri deri hücrelerinde çoğalabiliyorken, çocuk felci ve kuduz virüsleri beyin ve omurilik hücrelerinde çoğalırlar. Tüm bunların dışında hepatit virüsleri ise karaciğer hücrelerinde çoğalabilirler. AIDS hastalığına neden olan HIV-1 virüsleri ise çoğalmak için T4 lenfositlerini seçerler.

Virüslerdeki Kapsid Düzeni:

1-) Helikal (Sarmal)–> Tütün mozik virüsü (TMV)

2-) İzometrik –> Adeno ve herpes virüslerinde görülür. En sık ikozadeltahedron (20 üçgen yüz) simetrisi görülür.

3-) Karmaşık (Kompleks) –> T çift (T2 ve T4 gibi) Fajlarda görülür.

*Faj= Bakteriyofaj= Bakterilerin zorunlu hücre içi paraziti olan ve sadece bakteri içinde çoğalabilen virüstür.

Hepatit B virüsü Hepadnaviridda ailesi içerinde yer alır. 1970 yılında Done isimli araştırmacı tarafından tanımlanmıştır.

Onkojenik Virüsler ( Kansere Yol Açabilen Virüsler): Hücre çoğalmasını indükleyen ya da ölümünü azaltan protein üreten virüslerdir.  EBV, HPV, HBV gibi.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>