Sağlık Köşesi

Hasta Görüşmesi Detaylı Anamnez Alma

hasta görüşmesi

Hasta Görüşmesi Detaylı Anamnez Alma

Hastanın Adı ve Soyadıyla birlikte görüşmenin yapıldığı tarih en başa yazılır. Hastann yaşı, doğum yeri, mesleği, medeni durumu ve adresi burada sorulur.

Daha sonra ise Ana Şikayetleri ve Şikayetlerinin Özellikleri(Başlangıcı, sıklığı sürekliliği vb.) sorulur. Bu kısım olabildiğince detaylandırılarak hastalığa dair ipuçları elde edilmelidir.

Öz Geçmişi:

Bu kısımda hastaya geçirdiği hastalıklarının olup olmadığını, kaza ve ameliyat geçirip geçirmediğini, alerjisinin olup olmadığını, sürekli kullandığı ilaçları var mı, yapılan aşı ve serumlarını ve sigara veya alkol alışkanlığının olup olmadığını sorgulamalıyız.

Soygeçmiş:

Bu kısımdaysa hastaya anne, baba, kardeşler ve diğer yakın akrabalarında malignite, hipertansiyon, kalp hastalığı, astım, diyabet, artrit, alerji ve kan hastalıkları gibi hastalıklarının olup olmadığını sormalıyız.

Daha sonra ise sistemsel sorgu geçmeliyiz.

Genel Durum:

Ateş, terleme, kilo kaybı, kilo alma, halsizlik, yorgunluk, uyku düzeni gibi sorular yönelteceğiz.

Baş-Boyun: Baş ağrısı ve baş dönmesi, saçlarda dökülme, görme bozukluğu, gözlerde yanma – batma – ağrı, kulak akıntısı, işitme azlığı, boyunda ağrı veya şişlik, burun kanaması, sinüslerde ağrı, dilde yanma, ağız kuruluğu, ağızda yara veya ülser, dişeti kanaması, dişlerde protez var mı, ses kısıklığı ve tiroid şişkinğine yönelik sorular sorarız.

Solunum Sistemi: Nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, hemoptizi, göğüs ağrısı ve solunumla ilişkisi, toraks kemik ve eklemlerinin yakınmalarına dair sorular yöneltilir.

Kalp ve Dolaşım Sistemi: Dispne, ortopne, prekordiyal ağrı ve efor ile istirahatla ilişkisi- süresi- yayılması- ilaca yanıtı, ödem, siyanoz, venöz dolaşım bozukluğu, bayılma, ekstremitelerde renk değişikliği veya eforla gelen ağrıya yönelik sorular sorarız.

Gastrointestinal Sistem: Kabızlık, hematemez, melena, bulantı, hazımsızlık, iştah durumu, sarılık,karın ağrısı (yeri, yayılması, süresi, yemeklerle ilgisi, ilaca yanıtı), İshal (başlangıcı, defekasyon sıklığı- sayısı- kıvamı, kan ve mukus olup olmadığı) soruları sorulur.

Üriner Sistem: İdrar değişiklikleri ( miktar, sıklık, renk değişikliği, ağrı, yanma, idrarda kan), böbrek lojunda palpasyon ve perküsyonla hassasiyet ve ağrı olup olmadığı sorulur.

Hareket ve Sinir Sistemi: Omuz ve üst ekstremiteler ve eklem yakınmaları, omurga yakınmaları, boyun, sırt ve belde ağrı, güçsüzlük, hareket kısıtlılığı, şişlik ve kızarıklık sorgulanır. Kalça ve alt ekstremite yakınmaları sorulur. Tremor, sabah tututkluğu, ekstremitelerde his kaybı, kast ağrısı veya güçsüzlüğü olup olmadığını sorarız.

Deri: Renk değişikliği, kaşıntı, kuruluk,döküntüler, solukluk,deri altında şişlik sorguanır.

Tüm bunların dışında hastaya en son eklemek istediği bir şey olup olmadığı sorgulanır ve anamnez böylece tamamlanarak vitallerden başlamak suretiyle fizik muayeneye geçilir.

 

anamnez alma

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>