Eğitim Dünyası

Hamidiye Kruvazörü İle İlgili Genişçe Bilgi

hamidiye kruvazörü hakkında bilgi

I. Dünya Savaşı ve mütareke yıllarında Türk donanmasının ünlü gemisi. Sultan II. Abdülhamit zamanında İngiltere’den satın alındı. 3.805 ton ağırlığında, 22,2 mil hız yapabilen kruvazör, 1908 yılından sonra Osmanlı donanmasında önemli görevler gördü. Sisam Adası’nda çıkan isyanın bastırılmasında önemli roller aldı. 31 Mart Olayı’nda Hareket Ordusu’na katılan donanma birlikleri arasındaydı. Akdeniz Donanma Tatbikatı’nda bulundu.

hamidiye kruvazörü ile ilgili öğrenilmesi gerekenler

Balkan Savaşı sırasında Bulgarlara karşı kullanıldı. Karadeniz’de bulunduğu bir sıra Bulgar torpidoları tarafından yaralandı. Onarım gördükten sonra Yunan limanlarının bombalanmasında kullanıldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra Haliç’e alındı. Cumhuriyet’in ilânından sonra, kumandan gemisi göreviyle önem kazandı. 1964 yılında hurdaya çıkarıldı.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>