Spor Dünyası

Halterci Nasıl Olunur, Nasıl Beslenmelidirler Geniş Bilgi

halterci nasıl olunur

Sportif branşların zamanla ülkemizde etkili olmasıyla birlikte halter sporuda milli oyuncu çıkardığımız branşlardandır. Son zamanlarda aldığımız dünya çapındaki başarılarda bunun gözle görülür bir ifadesidir. Ülkemizde de akla gelen ilk isimler Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu’dur. Halterciler genelde kısa boyludur bu kısa boyun avantajı kilonun tek bir noktaya odaklanıp daha fazla ağırlığı kaldırmada başarılı olmasından kaynaklanır. Kolların uzun olmasıyla birlikte vucüda orantısız olarak dağılan halter ağırlığı başarısızlığa olanak vermektedir. Haltercilik beslenme konusu sporla doğru orantılı olarak yapmalıdırlar. Aşırı güç isteyen durum olduğundan her vucudun kitle endeksi ve güç olanağı eşit olmalıdır. Bu sebeple eşit dağılan enerjini kaldıramıyacağı ağırlık yoktur. Bir diğer husus ise haltercilerin ağırlıkları kaldırırken ellerine sürdükleri beyaz şeyin ne olduğudur. Haltercilerin kullandıkları toz magnezyum tozu veya magnezyum karbonattır.

halterciler nasıl beslenmelidirler

Haltercilikte yarışmalar 52 kg’a kadar olanlara sinek sıklet, 52 – 56 kg arası horoz sıklet, 56 – 60 kg arası tüy sıklet, 60 – 67.5 kg arası hafif sıklet, 67.5 – 75 kg arası orta sıklet, 75 – 82.5 kg arası yarı orta sıklet, 82.5 – 90 kg arası yarı ağır sıklet ve 90 kg ve daha üstü ağırlıklar ise ağır sıklet olarak yapılır. Halter yarışmaları günümüzde iki şekilde yapılır. Koparma ve silkme. Koparmada yarışmacı barı iki eliyle kavrayarak ya da çömelme hareketiyle bir hamlede kaldırıp, hareketi tamamladığında kolları gergin bir durumda halteri başının üzerinde baş hakem bırak işareti verinceye kadar tutmak zorundadır. Silkmede ise yarışmacının barı kesintisiz bir hareketle yerden omuzları düzeyine kaldırması, ayakları aynı çizgiye geldikten sonra doğrularak barı başının üstünde kolları dik ve gergin durumda tutması ve bırak işaretini beklemesi gerekir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>