Haftalık Gün İsimlerini Kim Buldu ve Tarihçesi

Gy87z3 Haftalık Gün İsimlerini Kim Buldu ve Tarihçesi

Günlerin oluşumu hep merak edilmiştir.  Hatta hergün kullandığımız gün isimlerinin kökeninin ne zamana ait olduğunu düşündünüz mü? Ticarette, eğitimde, sağlıkta her alanda önemli yere sahip olan gün hesapları hakkında detaylı bilgilerde bulunacağız size. En eskilerden babillerin haftanın yedi gününe o zamanki dönemlerde tespit edilen 5 gezegen ismi güneş ve ayın isimleri konulmuştur.

yz7W4N Haftalık Gün İsimlerini Kim Buldu ve Tarihçesi

Romalılarda belirli süre 8 gün olarak kullansa da Constantius tarafindan 7 gün olarak belirlenmiştir. Hristiyanlarca da kutsal gün olması sebebiyle Pazar günü 1. gün tatil ve ibader günü olarak belirlenmiştir. Hafta sözcüğü farsça dan gelmektedir. Heft 7 günü ifade eder. Şuanda kullandığımız gün isimleri Farsça, süryanice,ibranice ve arapçadam harmanlanmıştır. Cuma arapçadan geliyor. Cuma namazı sebebiyle dayanışma anlamına gelir.

6yABn9 Haftalık Gün İsimlerini Kim Buldu ve Tarihçesi

Cumarteside arapça kökenlidir. Pazar farsça ve süryanicede yiyecek satılan yer anlamına gelmektedir. Pazarteside farsça ve süryanicede pazardan sonra gelen isim olarak bilinir. Salı günü arapçadan gelmiş ve sellase sözcüğünden dilimize geçmiştir. 3. anlamına gelmektedir. Çarşamba fars ve süryaniceden gelmektedir. Farsçada cehar, cıhar-şenbe köklerinden türeyip 4. gün anlamına gelir. Perşembe diğer günler gibi 5. gün anlamına gelmektedir. Penç olarak bilinir. Gün kelimesi eski Türkçedeki kün sözcüğünden türemiştir.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>