Eğitim Dünyası

Haftalık Gün İsimlerini Kim Buldu ve Tarihçesi

haftalık günlerin isimleri ve anlamları

Günlerin oluşumu hep merak edilmiştir.  Hatta hergün kullandığımız gün isimlerinin kökeninin ne zamana ait olduğunu düşündünüz mü? Ticarette, eğitimde, sağlıkta her alanda önemli yere sahip olan gün hesapları hakkında detaylı bilgilerde bulunacağız size. En eskilerden babillerin haftanın yedi gününe o zamanki dönemlerde tespit edilen 5 gezegen ismi güneş ve ayın isimleri konulmuştur.

gün isimlerinin kökenleri

Romalılarda belirli süre 8 gün olarak kullansa da Constantius tarafindan 7 gün olarak belirlenmiştir. Hristiyanlarca da kutsal gün olması sebebiyle Pazar günü 1. gün tatil ve ibader günü olarak belirlenmiştir. Hafta sözcüğü farsça dan gelmektedir. Heft 7 günü ifade eder. Şuanda kullandığımız gün isimleri Farsça, süryanice,ibranice ve arapçadam harmanlanmıştır. Cuma arapçadan geliyor. Cuma namazı sebebiyle dayanışma anlamına gelir.

günleri kim buldu ve tarihçesi

Cumarteside arapça kökenlidir. Pazar farsça ve süryanicede yiyecek satılan yer anlamına gelmektedir. Pazarteside farsça ve süryanicede pazardan sonra gelen isim olarak bilinir. Salı günü arapçadan gelmiş ve sellase sözcüğünden dilimize geçmiştir. 3. anlamına gelmektedir. Çarşamba fars ve süryaniceden gelmektedir. Farsçada cehar, cıhar-şenbe köklerinden türeyip 4. gün anlamına gelir. Perşembe diğer günler gibi 5. gün anlamına gelmektedir. Penç olarak bilinir. Gün kelimesi eski Türkçedeki kün sözcüğünden türemiştir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>