Cep Telefonu ve Teknoloji

Gpsli Cep Telefonu İle Yer Tespiti Nasıl Yapılır?

cep telefonu gps tespiti

Sevgili Düşler Kulüp okuyucularımız bugün sizlere gps hakkında bilgi vereceğim.Seyehat ederken kaybolduğunuzu düşünün, hiç bilmediğiniz bir yerdesiniz, muhtemelen birilerine adres sorar, bir tanıdığınızı arayıp yardım istersiniz, fakat tam olarak nerede olduğunuzu bilmediğiniz için, verilen tariflerle yolunuzu bulmak yine de biraz ustalık ister. Böyle bir durumda telefonunuzu yön bulma amaçlı kullanabilirsiniz. Telefonunuz sayesinde tam olarak nerede olduğunuzu belirleyebilir, gideceğiniz yere doğru yol tarifi alabilirsiniz.

Yeni nesil telefonlar GPS sistemini desteklemektedir. GPS in kelime anlamı nedir diye soracak olursanız, GPS in Türkçesi ?küresel konumlandırma sistemi? dir. Günümüz telefonlarında bulunan GPS alıcıları sayesinde kaybolmak büyük ölçüde sorun olmaktan çıkıyor. Uygun yazılım ve servis paketiyle GPS sistemi yerinizi tam olarak saptayabiliyor, size yol ile ilgili bilgi ve direktifler verebiliyor.

Basitçe cep telefonları çift yönlü çalışan özel bir telsizdir. Baz istasyonları hücre ağını oluşturan kulelerdir. Cep telefonları kendilerine en yakın baz istasyonuyla iletişim kurabilmelerini sağlayan düşük güç vericileri içerirler.

Siz hareket ederken, aynı zamanda bir hücreden diğerine de hareket edersiniz. Siz hareket ederken baz istasyonu cep telefonunuzun sinyal gücünü izler. Siz bir hücrenin sonuna vardığınızda, cep telefonunuzun sinyali azalır. Tam bu sırada, siz bir diğer hücreye vardığınızda, bu yeni hücrenin baz istasyonu sizin cep telefonu sinyalinizin arttığını belirler. Siz bir hücreden diğerine hareket ettikçe baz istasyonları da sinyalinizi bir diğerine transfer eder. Burada bulunduğunuz şehri bir bal peteğine benzetirsek, petekte bulunan her kutucukta bir baz istasyonu bulunur ve bu kutucukların kapsadığı alan da sizin bulunduğunuz hücreyi temsil eder. 

Uzak yerleşimlerde, baz istasyonları bir birinden çok uzakta olduğundan, tutarlı sinyal almak mümkün olmayabilir, baz istasyonları çok miktarda olsalar bile dağlar ve yüksek binalar sinyali kesebilirler. Bazen binalarda insanlar net sinyal almakta zorlanabilirler, özellikle asansörlerde.

Bir GPS alıcısı olmasa bile, cep telefonunuz bulunduğunuz yer hakkında bilgi sağlayabilir. Bir bilgisayar yardımıyla sinyal ölçümlerine dayalı olarak bulunduğunuz yer tespit edilebilir. 

Cep telefonuyla yer tespiti şu şekilde yapılabilir;
Bulunduğunuz yer, cep telefonu sinyallerinizin
-Baz istasyonuna geliş açısı
-İki baz istasyonu arasındaki iletim süresi
-Baz istasyonuna vardığındaki gücü
Gibi verilerin değerlendirilmesiyle belirlenebilir.

Ağaçlar, binalar gibi engeller sinyallerinizin baz istasyonuna varış süresini etkileyebilir.Bu sebeplerden dolayı bu metodun kesinliği GPS sisteminden daha azdır.

GPS ALICILARI NASIL ÇALIŞIR?

Tıpkı cep telefonu gibi, GPS alıcıları da radyo dalgalarına dayalı olarak çalışır. Yeryüzündeki antenler yerine, dünya yörüngesinde bulunan uydularla iletişim kurarlar. Dünya yörüngesinde 27 adet GPS uydusu bulunmaktadır, bunların 24 tanesi aktif kullanımda, diğer 3 tanesi ise arıza durumlarında kullanılmak üzere yedek olarak bulundurulmaktadır.
Sizin yerinizi belirlemek amacıyla, GPS alıcıları;
-Sizinle irtibatta olan en az 3 uydunun konumu,
-Sizin bu uydularla ilişki kurduğunuz yeri belirlemek zorundadır.

 Daha sonra GPS alıcıları sizin yerinizi tam olarak belirleyebilmek için bir takım geometrik işlemler yapar. Basitçe, sizinle ilişkide olan 3 uydunun her birinin etrafından bir küre çizer, bu üç küre 2 noktada birbirini keser, noktanın biri uzaydadır, diğeri yeryüzünde. Yeryüzünde bulunan ve bu 3 kürenin kesiştiği nokta sizin bulunduğunuz konumdur.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>