Eğitim Dünyası

Glukagonun Yapısı ve Biyosentezi

Glukagon Yapısı

Glukagonun Yapısı ve Biyosentezi

Glukagon Hiperglisemik glikojenolitik faktör

İnsulinin ilk preparatlarında kontamine edici bir peptid (kan şekerini artışı­) belirlendi. Pankreatik adacık hücresinin 2. hormonu→ Glukagon. Glukagon 29 a.alık  tek zincirli polipeptid. Triptofan, metyonin içeriği ­­­artar. Sistin, prolin, izolösin içeriği azalır  ( insulinin aksine).

Sentez: Prohormon olarak α hücrelerinde Proglukagon    →  glukagon (tripsin benzeri, Karboksi peptidaz B benzeri aktivite). Plazmada immunoreaktif glukagonun %30-40’ı → pankreatik glukagon. Gerisi  biyolojik inaktif büyük moleküller → Glukagon benzeri peptitler

Glukagon benzeri peptitler: Yapılarında pankreatik glukagon dizilişini içerirler.

Enteroglukagon: Duodenal mukozadan ekstre edilmiş peptid. Bazı immunolojik, fizyolojik özellikler glukagon ile ortak, İnsulin salgısını ­(ortak özellik) ve Glikojenolitik aktiviteye etkisiz (glukagondan farkı).

Sekretin: 14-27 arası a.a lerin  dizilişi glukagon ile aynı.

Glukagon ve özellikleri

Plazmada serbest olarak bulunur → transport proteini yoktur. Yarı ömrü çok kısadır → 5 dakika  ve K.C de süratli inaktivasyon  →  Amino terminalden ilk 2 amino asidin  enzimatik uzaklaştırılışı

Glukagonunun biyolojik etkileri

*İnsuline antagonist etkiler.

*Enerji kaynaklarının glukoza mobilizasyonu Glukoneogenezi ­arttırır ( a.a ler, gliserol, laktat →→ glukoz) Glukoneogenik enzimlerin aktivitesi ­ ­artar.

*Fosfoenol piruvat karboksikinaz ­artar.

*Früktoz 1-6 bifosfataz ­artar.

 *Glikojenolizi ­arttırır. Temel hedef K.C. cAMP üzerinden fosforilaz kinaz aktivasyonu → aktif fosforilaz

*Glikojen sentazın baskılanması glikogenezin baskılanması, Plazma glukozu glukagona yanıt olarak yükselir.

Lipolizi ­ Hormona duyarlı lipaz aktivitesi ­ ­artar  → Adipoz d.dan gliserol , FFA açığa çıkışı ­artar →  FFA  ¨enerji için metabolize olabilir   ¨keton cisimlerine dönüşür (Diyabetik hastada önemli) ve İnsulin sekresyonunu uyarır.

Glukagonun etki mekanizması

Primer hedef karaciğerdir. Hücre membranında özgün reseptörlerine bağlanır . G protein bağlantılı adenil siklaz aktivasyonu, c AMP üzerinden hormonal etkiler. Glukagon sadece K.C de glikojenolizi etkiler. Epinefrin K.C ve kasta etkindir.

Glukagonun Sekresyonu

Glukagon sekresyonunun;Glukoz tarafından azalır ►glukozun direkt etkisi mi ► yoksa insulin veya IGF-1’e  mi bağlı? İnsulin direkt olarak glukagon salgısını inhibe eder. Amino asitler, yağ asitleri, keton cisimleri, GİS hormonları, nörotransmiterler glukagon sekresyonunu etkiler.

Somotostatin

D hücresi, gastrik mukoza, intestinal mukoza, hipotalamus, sinir siteminin farklı bölümlerinde (nörotransmitter) bulunur. Prosomotostatinden sentezlenir. 28 a.alık bir peptide dönüşür. Ardından 14 a.alık peptide dönüşür. Tüm peptitlerde  biyolojik aktivite var.

Somotostatinin İşlevleri:

  • Adacık hormonlarının salınımını azalır(parakrin etki)
  • GH ve TSH sekresyonunu azalır
  • Glukozun GİS ten emilimini azalır
  • Gastrik boşalmayı azalır
  • Kese kontraksiyonunu azalır
  • Duodenal motiliteyi azalır
  • Besin emilimini azalır
  • Pankreatik ekzokrin işlevi azalır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>