Gıda Zehirlenmesi Hakkında Detaylı Bilgi

gida zehirlenmesi Gıda Zehirlenmesi Hakkında Detaylı Bilgi

Gıda zehirlenmesi, kirlenmiş suya veya gıdalara karşı (mantar, bakteri, virüs ya da tek hücreli hayvan) verilen ters tepkidir. 250?den fazla ve farklı hastalık, organizmaların suyu ve gıdai kirletebilmesinden kaynaklanır. Bu da genellikle kusma gibi sindirim yolu hastalıklarının belirtilerine sebep olur.En yaygın enfeksiyonlar, bakterilerden ya da Norwalk virüsünden kaynaklananlardır.

Ellerinizi yemeğe temas etmeden önce veya tuvaletten çıktıktan sonra yıkamamanız, kişisel hijyenin zayıflığı, hatalı sıcaklıklarda gıdalerin tutulması veya saklanması, yetersiz sıcaklıklarda gıdalerin pişirilmesi ve kirli aletlerin yemek yapımında kullanılması, gıda zehirlenmesine yol açabilecek hareketlerdir.

Gıda zehirlenmesi hafif ishalden, hayatı tehdit edici enfeksiyonlara kadar ciddiyetini arttırabilir. Bacillus cereus ve Staphylococcus aureus gibi bakteriler etkilerini 24 saat içinde gösterirler. Clostridium botulinum gibi diğer bakteriler çok uzun süre belirtilere sebep olmazlar. Ama acilen tedavi edilmedikleri zaman öldürücü bir hal alabilirler.

Az pişmiş etlerin içinde yaşayan E coli bakterisinin çok az bir miktardaki organizmasının sindirilmesi bile çok ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir. Bakteriyel toksinlerin bağırsaklardan kaçarak böbreklere ve kırmızı kan hücrelerine zarar vermesiyle oluşan ve öldürücü bir böbrek hastalığı olan hemoiitik üremik sendromun da sebebini bu bakteri oluşturur.Gıdalerın yüksek sıcaklıkta pişirilmesi E coli?yi öldürür. Son dönemlerde, büyükbaş hayvanların beslenme şekillerinin değiştirilmesinin, insan tüketimine arz edilen kirli et miktarını büyük oranda azaltabildiği tespit edilmiştir.

Bağışıklık sistemleri AIDS ya da kanser tedavisi yüzünden zayıflamış olanların, bebeklerin, yaşlıların, hamile ya da hemşire kadınların gıda kaynaklı hastalıklara karşı hassas oldukları bilinmektedir.

Birçok gıda zehirlenmesi hastalığı, 1 ya da 3 gün aralığında sürer ve hayatı tehdit edici bir etkisi yoktur. Eğer ciddi belirtiler gösteriyorsanız, doktorunuzu bu hastalığın nedenlerini belirlemesi ve sizi tedavi etmesi için arayınız. Evde, bolca sıvı alarak susuzluğu önleyebilirsiniz. Hekiminiz rehidrasyon çözümleri üreterek kaybettiğiniz gıdaleri almanıza yardımcı olabilir.

    Makale Yazarı: Duslerkulup

Sizde yorum yazabilirsiniz...