Gemicilikte Demir Tipleri ve Demir Atma Hakkında Bilgi

bir bardak suda yuzen gemi Gemicilikte Demir Tipleri ve Demir Atma Hakkında Bilgi

Denizcilikte en önemli ekipman demirlerdir. Hep duyarız gemi demir attı diye. Gemiler demirleri denizin diplerine göre kum, çakıl ve kayalıklarına göre atarlar. Yüksek lodoslarda dalgalarda gemilerin sigortası olan demirlerin çeşitleri nelerdir. Bu konu hakkında detaylı bilgi vermek isterim. Demir çapaları çeşitlerine göre değişmektedir.

danforth big Gemicilikte Demir Tipleri ve Demir Atma Hakkında Bilgi
Admiraltı Demiri:
Bu demirin dibe ulaştığı zaman her durumda dibe saplanma yeteneği kazandırması ve tekneyi tutmasını sağlar. Bu tip demirler daha çok ağır işler için ve şamandıra demiri olarak kullanımı yaygındır.

11959 Gemicilikte Demir Tipleri ve Demir Atma Hakkında Bilgi
Marten Demiri:
Bu tür demirin diğer adı da gemi demiridir. Admiraltı demirinden farklı olarak demirin kolları beden ile 45 derecelik bir açı yapacak şekilde hareketli olmasıdır.

admiralti Gemicilikte Demir Tipleri ve Demir Atma Hakkında Bilgi
Danforth Demiri:
Bu tür demirler hafif olmakla beraber kendi ağırlıklarındaki demirlere oranla yaklaşık beş kat daha fazla tutma yeteneği göstermektedirler. Özellikle dip çamur olduğunda tutma güçleri çok yüksektir.

Mantar Çapa:
İsmini şeklinden alan bu demir tipi şamandra atma gibi işlemlerde kullanılır. Uzun süreli dipte kalan bir demir türüdür.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>