Eğitim Dünyası

Gaz Maskesinin İlk Mucidi Kimdir, Nasıl Buldu?

gaz maskesini ilk kim buldu

Gaz Maskesinin İlk Mucidi Kimdir, Nasıl Buldu?

Sevgili duslerkulup.com okuyucularımız, Gaz maskeleri savaş çağları içerisinde çok kritik bir buluştur. İlk gaz maskesini 1847 yılında Lewis P. Haslett icat etti. 1849 yılında icat ettiği gaz maskesi ile ilgili patentini aldı. 1914 yılında Garrett A. Morgan birinci dünya savaşında kullanılmak üzere en modern gaz maskesini icat etti. Zehirli gazlar ile havadaki bazı maddelerin solunum yoluyla vücudumuza girmelerini engellemek için kullanılmaktadır. Laboratuvar ortamlarında da kimyasal analizlerde kimyasalların etkilerinden korunmak için tercih edilebiliyor. Zararlı tesislerde ise acil olaylara müdahale içinde kullanılabilmektedir. Maskelerde hava, giriş yerinde bulunan odun kömüründen geçerken, içindeki zehirli gazları tutulmaktaydı. İkinci Dünya Savaşında ise daha kullanışlı net görüş imkanı veren ve ağız ile burundan beraberce teneffüs yapılabilen bir maske icat edildi. Kömür madenlerinde de şuan gaz maskeleri kullanılmaktadır. Savaş uçaklarında ise yüksek irtifa sebebiyle oksijen ihtiyacı açısından da fayda göstermektedir. Kimyasal sızıntılara karşıda önlem olarak kullanılabilmektedir.
gaz maskelerinin icatçısı kimdir

Gaz maskelerinin temel yapısı nasıldır?

Maske başlığı: İstenmeyen havanın girmesini önleyecek şekilde yüzü kapsar. Görüş açısını da etkilemez.
Süzgeç: Maskeyi takan kimsenin oksijenli havayı almasını sağlayan bölümdür. Süzgeçler ise başlığa doğrudan bağlananlar olduğu gibi, uzun bir hortumla bağlanan tipleri de olabilir.

2. tip maskelerden ise sırt çantası şeklinde olanlardır. Endüstride, madencilikte, itfaiye, emniyet ve kurtarma işlerinde de kullanılmaktadır.
1. Selüloz esâsına göre hazırlanan havadaki serbest tânecikleri tutmaya yarayan kısım,
2. Zehirli ve aktif maddeleri emen kömürlü (odun kömürü) kısım,
3. Asitli bileşikler ve fosgeni emen hekza metilen tetramin filtresi.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>