Gaz Maskesinin İlk Mucidi Kimdir, Nasıl Buldu?

coloring page gas mask dl28032 Gaz Maskesinin İlk Mucidi Kimdir, Nasıl Buldu?

Gaz Maskesinin İlk Mucidi Kimdir, Nasıl Buldu?

Sevgili duslerkulup.com okuyucularımız, Gaz maskeleri savaş çağları içerisinde çok kritik bir buluştur. İlk gaz maskesini 1847 yılında Lewis P. Haslett icat etti. 1849 yılında icat ettiği gaz maskesi ile ilgili patentini aldı. 1914 yılında Garrett A. Morgan birinci dünya savaşında kullanılmak üzere en modern gaz maskesini icat etti. Zehirli gazlar ile havadaki bazı maddelerin solunum yoluyla vücudumuza girmelerini engellemek için kullanılmaktadır. Laboratuvar ortamlarında da kimyasal analizlerde kimyasalların etkilerinden korunmak için tercih edilebiliyor. Zararlı tesislerde ise acil olaylara müdahale içinde kullanılabilmektedir. Maskelerde hava, giriş yerinde bulunan odun kömüründen geçerken, içindeki zehirli gazları tutulmaktaydı. İkinci Dünya Savaşında ise daha kullanışlı net görüş imkanı veren ve ağız ile burundan beraberce teneffüs yapılabilen bir maske icat edildi. Kömür madenlerinde de şuan gaz maskeleri kullanılmaktadır. Savaş uçaklarında ise yüksek irtifa sebebiyle oksijen ihtiyacı açısından da fayda göstermektedir. Kimyasal sızıntılara karşıda önlem olarak kullanılabilmektedir.
230339 Gaz Maskesinin İlk Mucidi Kimdir, Nasıl Buldu?

Gaz maskelerinin temel yapısı nasıldır?

Maske başlığı: İstenmeyen havanın girmesini önleyecek şekilde yüzü kapsar. Görüş açısını da etkilemez.
Süzgeç: Maskeyi takan kimsenin oksijenli havayı almasını sağlayan bölümdür. Süzgeçler ise başlığa doğrudan bağlananlar olduğu gibi, uzun bir hortumla bağlanan tipleri de olabilir.

2. tip maskelerden ise sırt çantası şeklinde olanlardır. Endüstride, madencilikte, itfaiye, emniyet ve kurtarma işlerinde de kullanılmaktadır.
1. Selüloz esâsına göre hazırlanan havadaki serbest tânecikleri tutmaya yarayan kısım,
2. Zehirli ve aktif maddeleri emen kömürlü (odun kömürü) kısım,
3. Asitli bileşikler ve fosgeni emen hekza metilen tetramin filtresi.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>