Eğitim Dünyası

Gabon Ülkesini Tanıyalım

Gabon ülkesinin haritası
(Fransızca: République Gabonaise, İngilizce: Gabon Rebuplic), Batı Afrika’da devlet. Batıda Atlas Okyanusu, doğu ve güneyde Kongo, kuzeyde Ekvator Ginesi ve Kamerun ile sınırlanır.
Soldaki resim Gabon Cumhuriyeti’nin resmi bayrağıdır.
Başlıca kentleri; başkent Libreville, Port-Centril, Franceville ve Lambaréné’dir. Resmî dil olan Fransızcanın yanı sıra, Bantu dilleri de konuşulur. Nüfusun % 60’ı Katolik, % 10’u Protestan’dır. Gabon’da ekvator iklimi hüküm sürer. Her mevsim sıcak ve yağışlıdır (ekvator ülkenin ortasından geçer). Yıllık sıcaklık ayrılıklarını etkileyen başlıca doğal etken, yüksekliktir. Alçak kıyı ovaları daha sıcak, iç kesimlerdeki platolar ve Kristal Dağları bölgesi daha az sıcaktır (20º ve 32° arasında). Yıllık yağış tutarları 2 – 2,5 m. arasındadır. Ülkenin geniş kısmı ekvator ormanlarıyla kaplıdır. Nüfusuna göre, doğal kaynakları ve geliriyle görece zengin bir Afrika ülkesi olan Gabon’un başlıca ekonomik zenginlikleri; orman, petrol, manganez, altın ve demir cevheri, muz, pirinç, kakao, kahve, bitkisel yağlar gibi tarımsal ürünlerdir. İhracatın değerce % 90 kadarını üç ürün oluşturur: Ham petrol, orman ürünleri ve manganez.

Gabon, 15. yüzyılda Portekiz gemicileri tarafından keşfedildi. Bağımsızlıktan önce Fransız sömürgesiydi. 1960’ta bağımsız ve cumhuriyetle yönetilen bir ülke oldu. Ünlü filozof, müzisyen, doktor Albert Schwitzer (1875-1965), yaşantısının önemli bir bölümünü bu ülkede geçirmiş ve 1913’te Lambaréné’de bir hastane açmıştı. Ülkede tek parlamentolu bir başkanlık sistemi vardır. Tek partili bir cumhuriyet olan Gabon, iktidardaki Gabon Demokrat Partisi (PDG) tarafından yönetilir. Ülkenin en yetkili organı, partinin 33 üyeli Politbürosu’dur. Ülke politikasını 1967’den beri cumhurbaşkanı ve PDG genel sekreteri olan El Hadj Omar Bango yönlendirmektedir. Ancak uzun süredir tek parti tarafından yönetilmeye karşı çıkan halkın baskısı üzerine Bango, 1990’da çok partili rejime geçmeyi kabul etmek zorunda kaldı. Gabon’da yaşayan 25.000 Fransız, ülke için önemli bir rol oynamaktadır. Fransa, petrol ve uranyum üretimiyle ilgili çıkarlarını korumak amacıyla burada 400 kişilik bir askerî birlik bulundurmaktadır.

gabon ülkesi görünüm
uluslararası gabon parkı

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>