Sağlık Köşesi

Fokal Segmental Glomerüloskleroz Patolojisi

Yukarıdaki resim Fokal Segmental Glomerüloskleroz hastalığına ait farklı bir boyama çeşidiyle yapılan patolojik inceleme görüntüsüdür.

Nonproliferatif glomerülonefrit (Nefrotik Sendrom):

Minimal Lezyon Hastalığı = Normal Glomerül

Fokal Segmental Glomerüloskleroz (Podosit Mutasyonlu) = Segmental Skleroz

Membranöz Glomerülonefrit = Bazal Membran kalınlaşması

Amiloidoz = Glomerülde madde birikimi

Klinik Olgu: 3 Yaşındaki kız, infantil nefrotik sendrom kliniğiyle geliyor. 1.5 ve 1.3 cm uzunluğunda 2 adet böbrek biyopsi materyali alınıp inceleniyor.  Mikroskobik olarak; İmmun flöresan mikroskobisinde 3 glomerülde C3 (++) düzensiz, lgM (++) membranöz ve kuşkulu lgA (+/-) granüler birikim saptandı. Işık mikroskopisinde ise; 28 glomerülden biri globae yakınl sklerotik olup, diğer glomerüllerde kesitlere göre değişen ve değişikl derecelerde yaklaşık 1/3’ünde segmental sklerotik değişiklikler,  Bowman kapsülüne yapışıklık izlenmektedir. Kalan glomerüllerde de yine değişken olmak üzere mezengial matriks ve hücre artımı mevcuttur. İnterstisyumda da hafif fokal fibrozis ve tübüler atrofi ile minimal yangı tübül epitle hücrelerinde dejeneratik ve rejeneratif değişiklikler mevcuttur.  Böylece patolojik olarak Fokal Segmental Glomerüloskleroz tanısı almıştır. Ayrıca podosit mutasyonu saptanmış olup hasta renal transplantasyon geçirdi.

 

Yukarıdaki ve aşağıdaki resimler Nefrotik sendrom alt tipi olan Fokal Segmental Glomerülosklerozun patolojik boyalı preparatlarından elde edilen mikroskopik görüntüleridir.

 

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>