Askeri Konular

Filistin Kurtuluş Örgütü İle İlgili Bilgi

filistin kurtuluş örgü hakkında bilgi

Filistin ulusal varlığını sürdürmek ve Filistin’de bağımsız bir devlet kurmak amacıyla kurulmuş siyasî ve askerî kuruluşların tümünün oluşturduğu örgüt. 1964 Ocak ayında gerçekleştirilen Arap Birliği Kahire Zirve Toplantısı’nda bir direniş örgütü kurulması kararlaştırıldı. Aynı yılın mayıs ayında toplanan Filistin Arapları, örgütün kurulduğunu açıkladılar. Eylül ayında başkanlığa getirilen Ahmet Şukayri, 1967’de istifa ederek yerini Yaser Arafat’a bıraktı. İsrail’in 1967 Savaşı’ndaki başarısından sonra, İsrail işgali altındaki toprakları geri almak üzere, örgüt bünyesi içinde askerî kanada ek olarak, çeşitli gerilla grupları oluşturuldu. Filistin Kurtuluş Örgütü bünyesinde yer alan kuruluşlar ve liderleri şunlardır: El Fetih (Yaser Arafat), Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (Dr. Georges Habaş), Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (Behçet Ebu Garbiye), Arap Kurtuluş Cephesi (Abdürrahim Ahmet), Filistin Kurtuluş Cephesi (Talat Yakup), Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Komutanlığı Genel Karargâhı (Ahmet Cibril), As – Saika (Dr. İssam el-Hadi), Kara Eylül Örgütü (Sabri el – Banna).

FKÖ, bünyesinde ayrıca çeşitli yan kuruluşları da barındırmaktadır. 1974’te Birleşmiş Milletler’de daimi gözlemci olarak kabul edilen FKÖ’nün çeşitli ülkelerde temsilcilikleri vardır. (bakınız) FİLİSTİN, İSRAİL – ARAP SAVAŞLARI, SABRA ve ŞATİLA KATLİAMI. 1967’de Arap Birliği tarafından devlet statüsü kazandırılan FKÖ, o zamandan beri Filistin halkının tek meşru temsilcisi sayılır. Örgüt, 1988’e kadar İsrail’i tanımayı reddediyordu.Aynı yılın aralık ayında terörist eylemlere son verdiğini açıklayıp Mayıs 1994’te İsrail’le birbirlerini karşılıklı tanıdıklarına ilişkin bir antlaşmaya imza koydu. Böylece Gazze ve Eriha özerk Filistin toprakları ilân edildi.İsrail-Filistin barışının, Filistinli aşırı dinci HAMAS örgütünün İsrail hedeflerine yönelik saldırıları nedeniyle tehlikeye girmesi üzerine Filistin polisi HAMAS’a karşı geniş çaplı bir temizlik harekâtı başlatarak, örgütün bazı üst düzey yöneticilerini tutukladı (Ağustos 1994).

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>