Askeri Konular

F-4 Phantom Savaş Uçağı Hakkında Bilgi

F-4 Phantom savaş jeti

 

F-4 Phantom Amerika tarafından 1960 yılında hizmete sokulan bir avcı ve bombardıman savaş uçağıdır. Amerikan ve Türk hava kuvvetleri bu uçağın ana kullanıcılarıdırlar. 1981 yılında üretimi biten bu uçaktan toplamda 5 bin 195 adet üretilmiştir. Tanesi yaklaşık olarak 2.5 milyon dolara mal olmuştur. Uçak bu iki ana kullanıcısının dışında Almanya, Yunanistan, Güney Kore, İran ve Japonya tarafından kullanılmaktadır. Vietnam savaşı sırasında Abd tarafından çok etkin bir biçimde kullanılmış ve koca savaş boyunda Vietnam askerleri tarafından bunlarından sadece 9 tanesini düşürmeyi başarmıştır.

Türk Hava Kuvvetleri İsrail ile yaptığı işbirliği sonucu elindeki 54 adet olan bu uçakları çeşitli yönlerden modernize etmiştir. Ayrıca yeni nesil silahlarla da donatılmıştır. 2002 yılında yapılan bu modernizasyon sonucu olarak Türkiye bu uçağı 2020 yılına kadar kullanmayı hedeflemektedir. 2012 yılının haziran ayında sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Türkiye’ye ait bir F-4 Phantom uçağı Suriye tarafından düşürüldü. Türkiye de bunun üzerine angajman kurallarını sıkı olarak uygulamayı başladı ve sınır ihlali yapan bir Suriye helikopterini ve uçağını düşürdü.

F-4 Phantom Savaş Jeti Tanıtım Videosu:

 

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>