Eskrim Sporu Nasıl Yapılır, Sporcusu Nasıl Olunur Geniş Bilgi

wveow5 Eskrim Sporu Nasıl Yapılır, Sporcusu Nasıl Olunur Geniş Bilgi

Sevgili sporsever duslerkulup takipçilerimiz, sportif aktiviteleri her ne kadar profesiyonel olarak yapılsa da hayatımızın bir parçasıdır. Eskrim sporu ise stres atmak isteyenler için, hobi olarak birşeylerle uğraşmak isteyenler için ve bu sporu ilgisi olanlar için oldukça hoş bir branştır. Eskrim sporu, temelinde kılıç olan dövüş sanatıdır. Ortaçağda insanlar güç gösterisi olarak yapmış oldukları düellolardan ortaya çıkmıştır. Eskrim dövüşünde üç tür silah vardır. Bunlara flöre, epe ve kılıç denir. Sayısal olarak aynıdır fakat teknik olarak farklı yönleri bulunmaktadır. Eskrim sporunun özel giysileri vardır. Koruyucu elbiselere oldukça önem verilir. Yüzü korumak için tel kafesten bir maske, koruyucu bir yelek, sağlam keten ya da branda bezinden bir ceket ve yumuşak eldivenler giyilir. Eskrim müsabakaları, genişliği 1.5 metre ve uzunluğu 14 metre olan bir pistte yapılır. 1986 yılından beridir bu spor yapılmaktadır.Eskrim, sporcu da fiziksel ve zihinsel hareketliliği yüksek düzeyde sağlayan, sinir sistemi üzerinde etkili olan, kasların hareketliliğini hızla sağlayan ve önemli ölçüde zekâ gerektiren bir spor dalıdır.

j5wlcl Eskrim Sporu Nasıl Yapılır, Sporcusu Nasıl Olunur Geniş Bilgi

Flöre, 1,1 metre uzunluğunda, ucunda küçük bir düğme ve kabza adı verilen koruyucusu bulunan ince bir silahtır. Eskrimi öğrenmek isteyenler flöre idealdir. Flöre silahının ucundaki yaylı noktanın rakibin gövdesine bastırılmasıyla sayı kazanılır. Her iki oyuncu da aynı anda bu vuruşu yaparsa, sayıyı saldırıyı önce yapan kişi alır.  Vuruşlar yalnızca gövdeye yapılır,özel zırhtan dolayı, kol ve bacaklara ya da başa değen vuruşlar kural dışı sayılır. Karşılaşmalarda eskrimci kısa, hızlı adımlarla ileri-geri hareket eder. Hücum durumundaysa kol, gövde ve bacaklarının hamle denen açılımıyla rakibini saldırı yapar.

dhe148 Eskrim Sporu Nasıl Yapılır, Sporcusu Nasıl Olunur Geniş Bilgi

Epe, flöreden daha keskin ve ağır bir silahtır. Epede dürtüşler yalnızca silahın ucuyla yapılır ve giyside iz bırakmaz. Karşılaşma genel düello kurallarıyla yapılır ve özel sınırlamalar yoktur. Rakibin herhangi bir yerine yapılan dürtüş puan olarak değer kazanır. Aynı anda yapılan vuruşlar iki tarafa da sayı kazandırır.

Kılıç, düz ve yassı bir silahtır. Sayı, ancak rakibin gövdesine klıcın ucu veya yanıyla vurulması koşuluyla kazanılabilmektedir.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>