Dinimiz İslam

Erkek ve Bayanların Takmasında Caiz Olan ve Olmayan Şeyler

Sevgili düşlerkulüp okuyucularımız, bugün sizlere erkek ve bayanların takmasında süs ve takılardan hangilerinin caiz olan ve olmayan şeylerin neler olduğunu paylaşmak isteriz. Dinimizce ve hadisler ışığında erkek ve bayanların hayat standartları içerisinde yapması gereken şeyler az çok bellidir. Dikkat etmesi gereken hususlar niteliğinde bazı süs ve takı eşyaları mevcuttur. Kadınların dışarıda yüzük takması, kadınların takı takması caiz mi, erkeğin gümüş takması haram mı, hayvan figürlü yüzük takmak caiz mi, deri bileklik takmak caiz mi, kolye takmak caiz mi , erkeğin altın alyans takması, beyaz altın erkeğe haram mı gibi konularda aşırı sorular sorulmaktadır. Bu bağlamda sorulara cevap vermiş olacağız.

Erkek ve Bayanların Takmasında Caiz Olan ve Olmayan Şeyler

Metal/demir-çelik kordonlu saat takmak caiz midir?

Lüks, gösteriş ve israfa düşülmedikçe çelik, demir veya metal saat takmakta bir sakınca yoktur.

Bayanlar dışarıya çıktıklarında yüzük takabilirlermi?

Normal bir yüzük takılabilir. Abartılı ve dikkat çekici bir yüzükte sıkıntı olur.

Erkekler altın yüzük takabilirmi?

Erkeklerin süslenme amaçlı altın takıları kullanmaları hadislerde yasaklanmıştır. Erkeklerin altın yüzük takmaları, dört mezhepte de caiz değildir. Altın ile gümüşü süs olarak takmak yalnız kadınlara helaldir. Fakat, bunları mahrem olmayan erkeklere göstermeleri haramdır.

“Peygamberimiz (s.a.v.) erkeklerden kadına benzemeye çalışan ve kadınlardan da erkeklere benzemeye çalışanlara lanet etti.”

Erkekler Platin veya beyaz altın yüzük takabilirmi?

Beyaz altın da altındır. Asitle altın beyaz hâle getiriliyor. Altınlıktan çıkmıyor, rengi beyazlaşıyor. Doğru değildir takmaları. Erkekler yalnızca gümüş takmalıdırlar.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>