Eğitim Dünyası

Eritrosit (Kırmızı Kan Hücresi) Sayımı

Eritrosit Pipeti

Eritrosit (Kırmızı Kan Hücresi) Sayımı

Öğrenme hedefi: Öğrenci, deneğin parmak ucundan eritrosit pipeti ile aldığı kanda hemositometrik yöntemle eritrosit sayımı yapabilmeli ve sonucu yorumlayabilmeli.

Gerekli malzemeler:
* Thoma hemositometresi
* Eritrosit pipeti
* Steril lanset
* Alkol, pamuk, filtre kağıdı
* Sulandırma çözeltisi (Hayem çözeltisi)

Yapılacak işlemler:
1- Parmak ucu alkol ile temizlendikten ve kurutulduktan sonra lanset ile delinir. İlk kan damlası silinir, yeni kan damlası için parmak hafifçe sıkılır.
2- Eritrosit pipeti yatay tutularak kan damlasına değdirilir ve pipetin ucundaki lastik tübün ağızlığından hafifçe emilerek 0.5 çizgisine kadar kan çekilir (Pipetin içine hava çekilmemesine dikkat edilir).
3- Kan sütunu çizgiyi geçerse veya pipetin dış kısmı kanlanırsa pipetin ucu hafifçe filtre kağıdına veya pamuğa değdirilerek fazla kan emdirilir. Kanın pıhtılaşmaması için bu işlem hızlı yapılmalıdır.
4- Kan çekme işleminden sonra pipet eritrosit sayımı için hazırlanan sulandırma çözeltisine daldırılır ve 101 çizgisine kadar çekilir (Böylece kan 1/200 oranında sulandırılmış olur).
5- Pipetin iki ucu baş ve işaret parmakları ile kapatılır ve pipet yatay durumda karıştırılır ve lastik kıvrılarak kapatılır.
6- Sayma lamı üzerindeki sütunlar ıslatılır, ardından lamel kapatılarak lamelin kenarları iki baş parmağı ile bastırılır.
7- Pipetin lastiği açılır, kan ve sulandırma çözeltisi karışımının birkaç damlası dışarı verilir. Ardından lam üzerinde sayma kamarasının bulunduğu bölgeye lam ile lamelin arasına bir damla damlatılır.

8- Sayma lamı mikroskoba yerleştirilir ve büyük büyütme ile Şekil 16 da gösterilen orta büyüklükteki karelerden 5 tanesindeki eritrositler sayılır ve toplanır. Karelerin sol ve üst kenarındaki eritrositler sayıma dahil edilir.
9- Bir mm3 kandaki eritrosit sayısını bulmak için sayım sonucu bulunan sayı 10 000 ile çarpılır.

1 mm3’ deki eritrosit sayısının hesaplanması;
Küçük karenin hacmi X Sulandırma oranı X Sayılan büyük kare sayısı = Çarpım faktörü
1/4000 X 1/200 X 80 = 1/10000(Çarpım faktörü)

1 mm3 deki eritrosit sayımı= Sayılan toplam eritrosit sayısı X 10 000

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>