Eğitim Dünyası

Ribozom Hakkında Bilgi

ribozom yapısı

Ribozom Hakkında Bilgi

Ribozom büyük ve küçük altbirimden oluşur. Altbirimlerin sedimentasyon hızları farklıdır. İçerdiklerin RNA’ya bağlı olarak bazik boyalarla koyu mor (bazofilik) boyanırlar. Büyük altbirim 2 molekül RNA ve 34 farklı protein içerirken, küçük altbirimse 1 molekül RNA ve 21 farklı protein içerir. mRNA’nın bağlandığı yer küçük altbirimdir ve tRNA için üç tane bağlanma bölgesi vardır. Ribozomlar sitoplazmada iki şekilde bulunur.

a.) Serbest Ribozom

b.) Bağlı Ribozom

Serbest Ribozom

Sitoplazmada tek tek dağılmış olarak bulunurlar. Hücre içinde kullanılan yapısal proteinlerin (enzimler dahil) sentez yeridir. Rozet veya helikal şekilde polizom veya poliribozom olarak adlandırılır. Bir polizomda, ribozomlar mRNA’nın 1.5 nm uzunluğundaki ince filameni boyunca dizilmişlerdir.

Granüllü Endoplazmik Retükulum Ribozomları

Hücreden salgılanan proteinlerin sentez yeridir. Dolayısıyla sindirim enzimlerinin yapıldığı sindirim kanalındaki bez hücrelerinde, plazmositlerde bol miktarda bulunur. Ribozomlar, endoplazmik retikuluma büyük altbirim ile tutunurlar. mRNA bu iki altbirim arasında geçer ve fonksiyonel olarak küçük altbirime bağlanır. Oluşan protein ER kanallarına verilir.

Ribozom Oluşumu

Ribozom sentezi, çekirdekçiklerde yapılır. Çekirdekçikleri organize eden kromozomal DNA’nın belirli bir kısmı rRNA sentezinden sorumludur. rRNA’nın biyosentezi, bir seri öncül molekül dizisinden geçer. İlk oluşan 45 S’lik molekül farklı yol izleyerek, çıplak 18 S rRNA ve 28 S rRNA’nı meydana getirir. Tam bir ribozom daha sonra adım adım proteinlerle birleşme ortaya çıkar.

 

mitokondride ribozom

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>