Sağlık Köşesi

Elementlerin İnsan Vücudundaki Etkileri

vücut elementleri

 

Metaller insan için esansiyel elementtir. Günlük 25 mg metal gereksinimi vardır. Ametaller ise muhtemelen esansiyel elementtirler. Metal eksikliği çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Magnezyum eksikliği kas kramplarına neden olurken demir eksikliği anemi (Kansızlık) hastalığına neden olur. Mangan elementi eksikliği de vücuttan infertilite yani kısırlığa neden olabilmektedir. Elementlerin eksikliği vücutta rahatsızlıklara neden olduğu gibi aşırı birikimi de toksik etki yamaktadır.

70 kg ağırlığındaki bir insanın vücudundaki metal içeriği şu şekildedir:

Ca = 1000 gr   K= 140 gr   Na= 100 gr   Mg= 25 gr   Fe= 4.2 gr   Zn= 2.3 gr   Cu= 72 mg

Sn= 20 mg    V= 20 mg     Cr= 14mg     Mn= 12 mg     Mo= 5 mg     Co= 3 mg     Ni= 1 mg

Elementleri Yeryüzündeki oranları:

Oksijen= %47   Silisyum=%28   Alüminyum=% 7.9   Demir= %4.5   Kalsiyum= %3.5

Elementlerin insan vücudundaki dağılımı:

Oksijen=%63   Karbon= %25.5   Hidrojen= %9.5   Azot= &1.4   Kalsiyum= %0.31

Kalsiyum, Magnezyum, Çinko ve Silisyum gibi inorganik elementler yapıların bir araya gelmesini, iç ve dış hücre iskeletini oluşturur. Sodyum,potasyum,kalsiyum ve magnezyum gibi elementler ise kas kasılması ve sinir iletimi gibi bilgi iletim işlevini sağlar. Sodyum ve potasyumun (+1) değerlikli iyon formları vücudun başlıca elektrolitlerini oluştururken, Magnezyum ve kalsiyum enzimlerin aktivasyonunu sağlar. Demir ve bakır oksijen taşınması ve depolanması için gereklidir. Kalsiyumun (+2) değerlikli formu ise kan fonksiyonlarının yerine getirilmesi için lazımdır.
vücut mineralleri

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>