Sağlık Köşesi

Elektronörofizyoloji Teknikerlik Mesleği ve Maaşları Hakkında Bilgi

 

Değerli okuyucularımız, sağlık sektörü genişledikçe yeni hastalıklar üremektedir. Elektronörofizyoloji teknikerliği önlisans bölümü bakımından, merkezi sinir sistemi hastalıklarına etki eden nörolojik rahatsızlıkları bulan meslek dalıdır. Nöroloji ve fizyolojinin önemli bir dalı olan elektronörofizyoloji genel merkezi sistemli rahatsızlıkların teşhisi için önemli etkide rahatsızlığı teşhis edebilmektedir. MSS(merkezi sinir sistemi) bozukluklarının teşhis edilip tedavisinin yapılabilmesi için nörofizyolojik teşhis uygulamalarından faydalanılması gerekmektedir. Bu statüde de önlisans teknikerlik bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir. ENF olarak da adlandırılan bölüm eğitimi, hem vakıf hem de özel üniversitelerde alınabilmektedir.  Fazla sayıda insanı etkileyen hastalıklar kategorisinde kullanılan bu yöntemin uygulayıcısı olan bölüm mezunlarının, hastalığın etki alanı bakımından geniş yelpazeli bir grupta yer alması nedeniyle çok yüksek bütçeli bir araştırma projesinin içinde yer alabilme fırsatları da vardır. Hem türkiye hemde yurtdışında yaşamak isteyenler için bu bölüm geçim kaynağınız olacaktır. 

Elektronörofizyoloji Teknikerlik Mesleğinde Hangi Dersler Alınır?

2 yıllık bir önlisans programı olan bölümde öğrenciler 1. yıl

Temel Anatomi, Fizyoloji, Tıbbi Terminoloji, Temel Farmakoloji, Nörofizyolojik Cihaz ve Ekipmanları, Elektroensefalografi (EEG), Konnitif Nörofizyoloji 1, Nöroloji 1, Uyku EEG’ si ve PSG, Sinir ve Kas Anatomisi, Biyofizik, Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri, Üniversite Kültürü 1 ve 2, Atatürk İlke ve İnkılapları 1 ve 2, Türk Dili 1 ve 2, İngilizce 1 ve 2 derslerini görmektedirler.

2 yıllık bir önlisans programı olan bölümde öğrenciler 2. yıl

Kognitif Nörofizyoloji 2, Nöroloji 2, Elektromiyografi (EMG), Duyusal Uyarılmış Potansiyeller, İlk Yardım, Sağlık Hukuku, Meslek Etiği ve Halk Sağlığı derslerini alırken uygulamalarını ise Klinik Elektronörofizyoloji Uygulamaları adı altında gerçekleştirmektedir.

Elektronörofizyoloji Teknikerlik Mesleği Hangi Kliniklerde Çalışır?

Elektronörografi, elektroensefalografi, polisomnografi ve uyarılmış potansiyel incelemeleri yapmak gibi görevleri olan teknikerler, nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları uzmanlarının olduğu yerlerde çalışabilir.

Elektronörofizyoloji Teknikerlik Maaşları Ne Kadardır?

Kamu hastanelerinde maaşlar 4000 tl den başlamaktadır, özel hastane ve muaneyelerde ise 2000 ile 3000 bin tl aralığında yer almaktadır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>