Motorlu Araçlar

Ehliyet Alma Yaşı Kaçtır, Nasıl Hesaplanır?

ehliyet alma yaşı kaçtır

Değerli okuyucularımız, bugün ehliyet alma, sürücü belgesi almak isteyen kimselerin yerine getirmesi gerektiği belge ve yaş sınırını açıklayacağız. Bu şartlardan birisi de yaş sınırını doldurmaktır.Sürücü belgesini alabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır. Bütün evraklarını tamamlamadan önce yaşınızı kontrol etmeniz gerekir. B ve daha üst sınıf ehliyetler için yaş sınırı on sekiz olmalıdır. On sekiz yaşını dolduran herkes B ve daha üst sınıf ehliyetler için başvuruda bulunabilir. On sekiz yaşına girmek bir şey ifade etmemektedir. Ay ve gün olarak da yaşı tamamlamış olmak gerekir. Daha önceki yaşlarda ehliyet almak isteyen kişiler için de alternatifler vardır. Taşralarda yaygın olarak kullanılan traktör aracı için ehliyet yaş şartı on yedidir. On yedi yaşını, ay ve gün olarak tamamlamış kimseler sürücü kurslarına müracaatta bulunduklarında, ehliyeti alabilmek için harekete geçerler. On yedi yaşında alınabilecek olan başka sürücü belgeleri de bulunmaktadır.

ehliyet yaşlarının sınırı

Motorlu bisiklet tarzındaki araçları kullanabilmek için gereken A1 ve A2 sınıfı ehliyetler de bu yaşta alınabilmektedir. Engelli kişilerin kullandığı H sınıfı da on yedi yaşında alınabilmektedir. Ancak böyle kişilerin araç kullanabilmesi için, engellerine özel olarak imal edilen araçları olması gerekir. Aksi takdirde trafiğe çıktıklarında araçları ellerinden alınabilir. Sürücü belgelerinin yaş sınırlarını dikkate almadan sürücü kursuna başvurduğunuzda, sınavları kazanmış olsanız dahi bu belgeyi alamayacaksınız. Şöyle bir istisnai bir durum da söz konusudur. Yaşınızı tamamlamanıza on gün olduğunu varsayalım. Sınava girmenize yaklaşık yirmi gün kadar bir müddet var. Böyle bir durumda ehliyet alabilmek için hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Ancak bu durumun tam tersini düşünürsek pürüz çıkacaktır. Sınava girdikten sonra yaşınızı doldurduğunuz takdirde, sınavınız geçersiz sayılacaktır. Bunun için sürücü belgelerinin yaş sınırlarını iyi analiz etmeniz gerekir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>