Sağlık Köşesi

Egzersizle Vücutta Oluşan Adaptasyonlar

Egzersiz

Egzersizle Vücutta Oluşan Adaptasyonlar

FONKSİYONEL DEĞİŞİM İÇİN UYGUN EGZERSİZLERİN EN AZ 6-8 HAFTA SÜRDÜRÜLMESİ VE YAŞAM BOYU KORUNMASI GEREKİR. EGZERSİZİN SÜRESİ En az günde 20 dakika koşu şeklinde. Hızlı yürüme olarak en az 30 dakika ve üzerinde. Bu süre en az 10 ‘ar dakikalık süreklere  bölünerek gün boyunca uygulanabilir. Egzersizin sıklığı Orta şiddette hızlı yürüme (Bisiklet,yüzme, aerobik vs) şeklinde haftada en az 5 gün. Daha şiddetli koşu şeklinde (Bisiklet, yüzme, aerobik vs) yapıldığında haftada  en az 3 gün. Aktivite çeşidi Yürüme, jog, koşu, bisiklet, yüzme, aerobik, dans, step, vs. Diğer  sporlar: Kayak, dağcılık, takım sporları, kürek,tenis,masa tenisi,squaş vs.  Sağlıklı bireylerde tüm sporlar. Egzersizin şiddeti Maksimal kalp atımının(220-yaş) yüzdesi: Egzersiz kalp atımı(220-Yaş)x %60-90. 50 yaşında birisi(220-50)x% 60:En az 102 kalp atımıyla çalışmalı.Maksimum 153 kalp atımına kadar çıkabilir. HIZLI YÜRÜME, Biraz zorlayan egzersiz. Yanındaki arkadaşınla konuşabileceğin tempoda egzersiz. Dinlenmede Kardiak hipertrofi: Ventriküler kavitede artma(Dayanıklılık sporcularında). Myokard kalınlığında artma(Kuvvet sporlarında). Dinlenme kalb atımında azalma: Atrial uyarılma oranında azalma. Parasempatik tonusta artma. Sempatik uyarılmada azalma.

Strok volümde yükselme:

Kardiyak hipertrofi. Myokard kasılmasında artma. Kan volümü ve hemoglobinde artma ?? İskelet kasında hipertrofi ve kapiller yoğunlukta artma.

Submaksimal egzersizde Oksijen kullanımında(VO2) değişme olmaz veya azalır. Kas glikojen kullanımında azalma. Yağ asidi oksidasyonunda artma. Laktik asid oluşumunda azalma;anaerobik eşik değerde yükselme: Yağ asidi oksidasyonunda artma. Oksijen açığında azalma. Metabolik yakıt olarak laktik asidin kullanımında artma. Mitokondri büyüklüğü ve oranında artma. Kardiyak dakika atım volümünde değişiklik yok veya hafif azalma. Stroke volümde artma: Kardiyak hipertrofi. Myokard kasılmasında artma. Egzersiz kalb atımında azalma: Sempatik uyarılmada azalma. Atrial uyarılmada azalma. Aktif kasların kg başına düşen kan akımında azalma: Kas tarafından kandan alınan oksijen oranında artma.

Maksimal Egzersizde; Maksimal oksijen kullanımında artma: Total kan akımında artma. Kas tarafından alınan O2’de artma. Laktik asid oluşumunda artma: Glikolitik enzim aktivitelerinde artma. Kardiyak output’da artma: Atım volümünde artma. Atım volümünde artma: Kardiyak hipertrofi. Myokard kasılmasındaki artma. Maksimal kalb atımında değişiklik yok veya hafif azalma: Kalb volümündeki artma. Sempatik uyarılmada azalma. Atrial uyarılmada azalma. Kasın kg başına düşen kan akımında değişme yok: Daha büyük kas guruplarına daha fazla kan akımı olmaktadır.

Kısa Süreli Egzersizlerde Solunumsal Uyumlar

Solunum dakika volümü artar: Dinlenmede 12×500 cc=6 litre. Egzersizde   40-50×2000 cc=80-100 litre. Oksijen kullanımı artar. Karbondioksit oluşumu artar. Laktik asit artar, Solunum artar, Karbondioksit atılır ve Asidoz azalır.

Uzun süreli egzersizde solunumsal uyumlar

Maksimal dakika ventilasyonu artar(200 lt): Tidal volüm(Soluk hacmi) artar. Solunum frekansı artar. Solunumsal etkinlik artar. Akciğer volümleri artar (VİTAL KAPASİTE??). Diffüsyon kapasitesi artar.

Solunum Kontrolü;

-Duysal alıcılar(Reseptörler):

-Havayolu düz kaslarında gerilme resep.

-Havayolu epitel hücrelerde irritan resep.

-Hareketlere duyarlı eklem ve kas  resep.

-Alveol duvarlarındaki kapiller resep.

-Medulladaki santral kemoreseptörler.

-Karotis ve aorttaki çevresel reseptörler ile yapılır.

Santral kontrolörler:

-Otonom solunuma cevap: Orta beyin Medulla oblangata ve ponsta bulunan  merkezlerden yönetilirler.

-Bilinçli solunuma cevap: Beyin koteksinden  yönetilir.

Solunumsal ve Laktak Eşiği; Egzersizlerle H+ iyonlarındaki artmaya bağlı(Laktik asidin artması ile) solunum uyarılır (Hiperventilasyon),CO2 atımı artar (Solunumsal eşik):Metabolik asidozun solunumsal kompansasyonu. Egzersiz şiddetindeki artmaya bağlı olarak Laktik asidin kandaki miktarının 4 mMol’ü geçtiği düzey Laktat eşiği kabul edilir.

Egzersizin Etki Mekanizması: Antrenmanla solunum kasları kuvvetlenir: Diafram,interkostal kaslar,abdominal kaslar,sternokleidomastoid ve skalen kaslar. Egzersiz yapmayan kişiler daha çok kostalarını kullanarak göğüs solunumuna eğilim gösterirken,düzenli spor yapanlar daha çok karın solunumu yaparlar.

 

                                                                                           Kalbin        a-v O2

                                                                                          atım vol.        farkı                                           

                    V02 cc/dk   Atım vol.(cc)  Atım sayısı(dk)    (lt/dk)         (cc/dl)

İstirahatte            252              70          x        80          =      5.6              4.5

 

Max.Egzersiz

(Antrenmansız)   3276          120          x       195          =     23.4            14.0 

 

Max.Egzersiz

(Maratoncu)        4473          156           x       185          =     28.8            15.5

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>