E120 Karmin, Karminik asit, Kosineal Katkı Maddesi Hakkında Bilgi

14v4951 E120 Karmin, Karminik asit, Kosineal Katkı Maddesi Hakkında Bilgi

Değerli okuyucularımız, bugün sizlere E120 maddesi olarak tükettiğimiz ürünlerin arka kısmında gördüğümüz kodu açacağım. E120 (i) Karmin, E120 (ii) Kosinal ekstrakt, CI 75470, Karmin, Karminik asit, Kosineal olarakta bilinmektedir. Renklendirici olarak kullanılan E120 karmin maddesi doğal kırmızı gıda renklendiricisi, etli bitkilerin farklı türlerinde yaşayan Dactylopius coccus böceklerden özü çıkarılarak elde edilir.

i1k035 E120 Karmin, Karminik asit, Kosineal Katkı Maddesi Hakkında Bilgi

E120 (i) saf renklendiriciyken E120 (ii) ham halindedir. Kırmızı gıda renklendiricisi olarak bilinmektedir. Suda çok çözünür. Birçok tüketilen ürünler içerisinde görülmektedir. Günlük olarak vücuda alım miktarı kg başına 5 mg’dır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında yan etkisi bulunmamaktadır.

2rcxvlj E120 Karmin, Karminik asit, Kosineal Katkı Maddesi Hakkında Bilgi

Bazı durumlarda hiperaktiviteyi arttırdığı rapor edilmiştir. En çok bilinen alerji kozmatikler kullanıldığında olan alerjidir. Böceklerden özü çıkarılarak elde edildiği için, etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejetaryanlar, yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve bazı din grupları tarafından E120 tüketilmez.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>