Eğitim Dünyası

Dünyanın En Uzun Dağının Adı Nedir?

en uzun dağ

– Dünyadaki en uzun dağın adı nedir?

– Mauna Kea. Burası Hawaii Adası’ndaki en yüksek noktadır. Faal durumda olmayan bu volkanın deniz seviyesinden yüksekliği 4206 metredir; ama deniz yatağından zirvesine kadar olan yüksekliği 10.200 metredir; yani Everest Dağı’ndan, 1352 metre daha uzundur. Dağlar söz konusu olduğunda, mevcut uygulamaya göre, ”en yüksek” deyince deniz seviyesinden zirveye kadar olan ölçü, ”en uzun” deyince de dağın dibinden tepesine kadar olan ölçü anlaşılır. Böylece 8848 metrelik Everest Dağı dünyadaki en yüksek dağ iken, en uzun dağ değildir. Dağları ölçmek göründüğünden daha güçtür. Dağın tepesinin nerede olduğunu görmek yeterince kolaydır, ama bir dağın dibi tam olarak nerededir? Örneğin bazıları Tanzanya’daki Klimanjaro Dağı’nın (5895 m) Everest’ten daha uzun olduğunu ileri sürer; çünkü Klimanjaro, doğrudan Afrika ovasından yükselirken, Everest Himalayalar’ın devasa tabanının (dünyanın sonraki en yüksek üç dağı bu tabanı paylaşır) üstünü kaplayan bir çok doruktan yanlızca biridir. Bazıları ise en mantıklı ölçünün, bir dağın doruğunun dünyanın merkezine olan uzaklığı olması gerektiğini iddia ediyor.

dağın doruğu

– Dünya tam bir küre olmaktan ziyade yassı bir şekle sahip olduğu için, Ekvator’dan Yer’in merkezine olan uzaklık, kutuplardan yerin merkezine olan uzaklıktan yaklaşık 21 km daha fazladır. Bu durum, Ekvator’a çok yakın olan dağların (Andlar’daki Chimborazo Dağı gibi) namı için iyi bir haberdir, ama bu aynı zamanda Ekvator’daki kumsalların bile Himalayalar’dan ”daha yüksek” olduğunu kabul etmek anlamına gelir. Devasa boyutuna rağmen Himalayalar şaşırtıcı derecede gençtir. Bu dağlar oluştuğunda, dinazorların yok oluşunun üzerinden 25 milyon yıl geçmişti. Everest Nepal’de Chomolungma (Evrenin Anası) olarak bilinir. Tibet’teki adı Sagarmatha’dır (Gökyüzünün Alnı). Sağlıklı herhangi bir genç gibi halen büyümektedir. Yılda 4 mm gibi çok parlak olmayan bir hızla.

-Dünyanın Ana Tanrıçası” diye de çevrilir.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>