Eğitim Dünyası

Dünyanın En Kurak Yeri Neresidir?

dünyanın en kurak bölgesi

– Dünyanın en kurak yeri neresidir?

Antarktika. Kıtanın bazı kesimleri 2 milyon yıldır yağmur yüzü görmedi. Bir çöl teknik olarak yılda 254 mm’den az yağış alan yer olarak tanımlanır. Sahra Çölü yılda sadece 25 mm yağış alır. Antarktika’ya düşen yıllık ortalama yağış hemen hemen aynıdır, ama kıtanın Dry Valleys (Kurak Vadiler) olarak bilinen yüzde 2’lik kısmında buz ve kar yoktur. Ve buraya hiç yağmur yağmaz. Dünyadaki ikinci kurak yer Şili’deki Atamaca Çölü’dür. Buradaki bazı bölgelere 400 yıldır hiç yağmur yağmamıştır ve buraya düşen yıllık ortalama yağış miktarı yalnızca 0,1 mm’dir. Bir bütün olarak bakıldığında, dünyanın en kurak çölü burasıdır (Sahra’dan 250 kat daha kurak)

dünyanın en çorak arazisi

– Antarktika’nın Dry Valleys bölgesindeki eşsiz koşullar katabatik (Yunancada ”alçalan” anlamına gelir) rüzgarlardan kaynaklanıyor. Bu rüzgarlar, soğuk ve yoğun havanın yerçekimi kuvveti tarafından aşağı doğru çekilmesiyle meydana gelir. Bu rüzgarlar saatte 320 km hıza ulaşarak bütün nemi (su, buz ve kar) buharlaştırır. Antarktika teknik olarak bir çöl olmasına rağmen, kıtanın tamamen kurak bu kısımları, biraz da ironik olarak, vaha olarak adlandırılır. Buralar Mars’taki koşullarla o kadar benzerlik taşıyor ki, NASA, Viking misyonunu test etmek için buraları kullandı.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Umursarmisin umursarsan umut mu olur acaba umut olursa o ülke bir sefer olmak şartıyla bütün masrafimi çekerseniz bir sefere mahsur o ülkeye yağmur yağdırma şansımı uygulamak ve görmek isterim inancim yüksek inanmadığım ama inandığım yer o toprağın suya ihtiyaçi olduğu yer bir damla su toprağa değdirebiliyorsam o toprağın bereketi bin yıl devam edecektir sadece o toprağı yanında sadece bir gün kalıp duamla yağmuru getircem gelmezse kaybın yok bir maliyet kabul etmiyorum orda toprakta belli olcak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>