Dünyaca Ünlü En Zehirli 5 Tane Bitki Hangisi?

4zaOPA Dünyaca Ünlü En Zehirli 5 Tane Bitki Hangisi?

Değerli okuyucularımız, dünyanın en zehirli bitkilerini araştıranlar, ödevleri olanlar olabilir. Bu bitkileri teker teker sizlere sunacağız. Bitkilerin farmolojik özellikleri ve karakteristik yapısı sebebiyle bitkiler zararlı etkileri olabilir. Zararlı bitkiler ileri noktalarda zehirleyebilir. Bitkiler de organlara ve insanların fizyolojik yapılarına ağır hasarlar verebilir. Bu nedenle dünyaca ünlü zehirli bitkilere doğal ortamda veya herhangi bir şekilde önünüze gelirse dikkatli olmaya gayret göstermelisiniz. Bunların bazıları belkide şuan evinizde bulunmaktadır. Yavaş yavaş öldüren sinsi ve tehlikeli bitkileri hem özellikleri ve hemde görselleriyle

Dünyaca Ünlü En Zehirli 5 Tane Bitki Hangileridir?

1 – Şanslı Somun Bitkisi:

JDQBaJ Dünyaca Ünlü En Zehirli 5 Tane Bitki Hangisi?
Tropikal kökenli bu Amerikan kökenli zehirli bitkilerdir. 23 metreye kadar büyür ve sürekli olarak çiçek açar. Bedenin bölümleri, kalbin kas kütlesini seçen kalp glikozitlerinin bulunma amacının sonucu oldukça zararlıdır.

– Boğaz ve ağızda beliren uyuşma hissi

– Mide’de ağrı, ishal ve kusma

– Büyüyen gözler ve baş dönmesi

– Kalbin düzensiz atması ve kalp yetmezliği

2 – Wisteria Bitkisi:

ODoO04 Dünyaca Ünlü En Zehirli 5 Tane Bitki Hangisi?
Bu bitki çeşidi, ABD ve Japonya ile birlikte Çin’in kimi bölgelerinde yetişen farklı görünüme sahip mor renkli çiçeklerdir, ama iklim değişkenlikleri yüzünden dünyanın her yerinde yetişme olanağı mevcuttur. Wisteria, dalları devasa boyutlara ulaşabilen asması kalın bir gövdenin etrafında bir araya gelmiştir. Zararlı etkileri arasında:

-Şiddetli migren ve baş ağrısı

-Aşırı derecede mide bulantısı ve kusma hali

-Ateşe bağlı ishal

3 – Tesbih Bezelye Bitkisi:

Az1PLv Dünyaca Ünlü En Zehirli 5 Tane Bitki Hangisi?
Bu çiçek özellikle ağaçların çevresini 20 metreye kadar sarmasıyla ünlüdür. Üzerindeki bitkisi bezelyeye benzediği için bu adı almıştır ve aynı zamanda kırmızı küçük tohumları yeşertmek için 1.5 inç uzunluğunda koruma gövdesi içindedir. Bitkinin zehri tohumlarından gelmektedir.

-Ağır ateş hali

-Ağır ateşe bağlı mide bulantısı

-Uyarıcı semtomu

-İshal ve buna bağlı kusma

4 – Oleander

0zEA1Z Dünyaca Ünlü En Zehirli 5 Tane Bitki Hangisi?
İlk bakışta bir çalı bitkisi gibi dursa da sapları 13 kilometreye kadar uzanan bu bitki Phanerophyte türündendir. Bitkinin çiçekleri genel olarak iç kısmında ve kahverengi, kırmızı rengine yakındır. Bitki genelde çalılık alanlara, çöllere ve Akdeniz ormanlarına tutunmaktadır. Çiçeği, tohumu, yaprağı gibi kökleri de oldukça zehirlidir. Belirtileri şu şekildedir:

-Düzensiz Nabız

-Aşırı renk belirtisi

-Sürekli uyku hali ve bitkinlik

-Karın kasılması ve kusma

5- Avrupa Porsuğu

Bu bitki Avrupa tarihinin en eski ağaçlar listesindedir. Olgu zamanında 132 metreye ulaşan boyuna rağmen oldukça yavaş büyümektedir. Kurutulduğu taktirde bitkinin zehir oranı artabilir.

– Kalbin hızlı atak geçirerek krizi tetikleme

– Kan dolaşım bozukluğu

– Solunum enfeksiyonu

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>