Askeri Konular

Dünya Özel Timleri ve Görevleri

dünyadaki özel timler

ÖZEL KUVVETLER
Afganistan’a yönelik harekat planının birinci aşamasındaki bombardımandan sonra ikinci aşamada sıra özel timlere gelecek. Delta Gücü ve Yeşil Berelilere mensup özel kuvvetlerle İngiliz SAS komandoları Afganistana sızıp sınırlı hedeflere küçük çaplı saldırılar düzenleyecek.

Operasyonlarda radarlara yakalanmayan Blackhawk ran tipi yüksek ekipmanlı helikopterlerin kullanılabileceği belirtiliyor. Helikopterler Amerikan uçak gemisi Kitty Hawk’dan havalanacak.
Ayrıca Amerikan Donanmasına bağlı Seal komandalarının Bin Ladin’in Yemen ve Endonezyadaki karargahlarına çıkarma yapabileceği de belirtiliyor.
Üçüncü aşamada da sıra av mangalarına gelecek. Özel kuvvetler, Bin Ladin’in kilit adamlarını, hatta kendisini yakalayıp savaş uçakları ve bombardıman uçaklarının yoğun koruması altında hava yoluyla ülkeden çıkmaya çalışacaklar.

ABD Delta Gücü 800 kişi ABD Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı en küçük ve en vurucu bölük.
Delta Gücünün görevleri, ileri cephe harekatları, düşman tarafına sızma ve suikast gibi zor grevleri kapsıyor. 1977 yılında, İngiliz SAS komandoları örnek alınarak oluşturulan Delta Gücü, ABDnin Fort Bragg Üssüne bağlı.

Yeşil Bereliler 5000 kişi Çetin şartlarda görev yapmak için eğitilen Yeşil Bereliler, gerilla
savaşı konusunda uzman. Bu bölükteki askerler en az bir tane yabancı dil bilmek zorunda.
Gerilla savaşının yanı sıra psikolojik savaş ve keşif harekatlarında da uzman olan Yeşil Bereliler, Vietnam, Panama ve Körfez Savaşı’nda görev yaptı.

dünyadaki özel silahlı timler

Rangers 1800 kişi Özel Kuvvetlerin en dinamik ve en kalabalık timlerinden olan Ragerlar
18 saat içerisinde dünyanın herhangi bir yerinde aktif göreve katılmak için her zaman hazır bekletiliyor. Rangerlar rehine kurtarma, sabotaj ve kaçırma uzmanlık alanları. Donanma SEAL komandoları 250
SEAL komandoları, sualtı taarruz ve savunma için eğitilmiş özel timlerdir. Altı bölümden oluşan SEAL komandoları kontr-gerilla ve amfibi taaruz görevlerini üstleniyorlar.  Marine Expeditionary Units (MEUs)
Sayıları yaklaşık 2200 olan Acil Müdahale Deniz Komandoları, iki ay yiyecek ve silah yardımı almadan savaşabiliyorlar. Acil müdahale, amfibiçıkarma, ileri cephe operasyonları ve kontr-gerilla operasyonları için eğitilen komandolar hafif toplar ve zırh deliciler de kullanıyor.

Taktik:
Yoğun ateşle koruma altında helikopterle indirme harekatı yapıp vurkaç eyleminde bulunmak.

Operasyonları:
1999 Kosova, 1993 Somali, 1990’larda Bosna, 1991 Körfez Savaşı, 1989 Panama, 1983 Grenada. Floridadaki MacDill Hava Kuvvetleri Üssündeki Özel Harekat Komutanlığı tarafından kumanda ediliyorlar.

Diğer ülkeler ve Özel Birlikleri
İNGİLTERE:
Kraliyet Deniz Piyadeleri 6000 kişi (Dağ komandoları dahil) SBS (Special Boat Squadron) sualtı taarruz timi 100 kişi Kırmızı Bereliler Paraşüt Birliği 1600 kişilik keşif gücü  14. İstihbarat Birliği 120 kişi

dünyanın en iyi askeri birliği

Taktik:
Düşman hatlarının gerisinde uzun vadeli operasyon yeteneği.

Operasyonları:
2000 Sierra Leone, 1999 Kosova, 1990’larda Bosna, 1991 Körfez Savaşı, 1982 Falkland Savaşı.

FRANSA:
– Hava Kuvvetleri Özel Harekat Birliği
– 1.Deniz Piyade Paraşüt Birliği
– Piyade Alayı
– Donanma Komandoları
– Yabaıcılar Lejyonu

-Hava indirme Alayı
-Deniz komandoları

Operasyonları:
1999 Kosova, 1990’larda Bosna, 1994 Ruanda, 1991 Körfez Savaşı, 1980’lerde Çad.

RUSYA

-Spetznatz Komandoları
-OMON özel birlikleri

FRANSA

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>