Motorlu Araçlar

Dübel Çeşitleri Nedir, Nasıl Uygulanır, Ne İçin Kullanılır?

dübel çeşitleri nelerdir

Sevgili düşlerkulüp okuyucularımız, dübel akıllı vidalar için inanılmaz üretilmiş bir teknolojidir. Herkes hayatında en az bir kere duvara bir şeyler asmak için çivi ya da vidalarla uygulama yapmışsınızdır. Genel manada önemsizmiş gibi görünsede dübel kullanımı uygulanması çok kritiktir.

Dübeli Kim İcat Etmiştir?

Arthur Fischer tarafından icat edilen dübellerin halen dünyadaki en büyük temsilcilerinden biri Fischer markasıdır. Duvara bir nesne asacağınız zaman plastik ve çelik imal edilmiş dübeller sayesinde sağlam ve güvenilir bir şekilde durmaya olanak veriyor. Dübel hiç kullanmamışsanız bu makalemizden sonra hem önemi anlayacaksınız hemde uygulanması konusunda rahatlığı görmüş olacaksınız. Dübel bir ankraj elemanıdır. 

dübellerin uygulanması

Dübelin Çeşitleri Nelerdir?

Dübel olarak birçok dübel çeşidi mevcuttur. Mekanik, kimyasal, plastik, çakma gibi çeşitleri bulunmaktadır. Piyasada en çok tercih edilen dübeller plastik ve çakma dübellerdir. Fakat örneğin çelik bir köprü yapıyorsanız veya betonarme binanıza filiz ekimi yapmak istiyorsanız genelde mekanik ya da kimyasal dübeller kullanmak zorundasınız sağlamlık açısından.

Dübel Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İmalatın cinsi: Filiz ekimi yaparken kimyasal dübel çeşitlerinden biri olan epoksiyi tercih edebiliriz.

ETA Belgesi: European Technical Assessment yani Avrupa Teknik Değerlendirme anlamına gelen bu belgeye sahip olmayan ürünler tercih edilmemelidir.

Yapışma Dayanımı: Yapışma dayanımı en yüksek olan üründür.

Uygulanan sıcaklık aralığı: Filiz ekiminde ortalama oda sıcaklığı uygundur.

Kür Süresi: Ürünün üzerinde ortalama kür süresi genelde belirtilir fakat sıcaklık ve nem gibi etmenlere bağlı olmakla birlikte 24 saat ortalama kür süresi uygun diyebiliriz.

Saklama Koşulları: Ürünün üzerinde belirtilen saklama koşulları uygulanmalıdır.

Yangın Davranışı: Epoksi dübel, piyasada en çok kullanılan ürün olmasının yanında en büyük dezavantajı yangına karşı dayanıksız olmasıdır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>