Eğitim Dünyası

Dolaşım Sistemi Hakkında Kısaca

Dolaşım Sistemi

Dolaşım Sistemi Hakkında Kısaca

Dolaşım sistemi kalp ve damarların oluşturduğu bir sistemdir. Bu sistemde kalp merkezde yerleşmiş olup, damarlar kalpten çıkıp, kalbe tekrar geri dönen kapalı bir boru sistemini oluşturmaktadır. Dolaşım sisteminin temel fonksiyonu kanın damar sistemi içinde belli bir basınç altında dolaşmasını sağlamaktır.

Organizmada kalpten başlayıp kalpte sonlanan iki dolaşım sistemi vardır. Bunlardan biri sistemik diğeri pulmoner dolaşımdır. Sistemik dolaşım yüksek basınçlı, pulmoner dolaşım düşük basınçlı dolaşım sistemidir. Kalp kası kendi uyarılarını kendisi oluşturabilme özelliğindedir ve kalp kasında uyarıların başlatıldığı ve iletildiği özel bir sistem vardır. Bu sistemi oluşturan yapılar, sinoatrial düğüm, atrioventriküler düğüm, his demeti, his demetinin sağ-sol dalı ve purkinje sistemidir. Sinoatrial düğüm kalpte uyarıların çıktığı yerdir. Diğer yapılar SA düğümden çıkan uyarıları kalp kasında iletme görevi yaparlar. Elektrokardiografi SA düğümden çıkan uyarıların kalp kasında yayılması sırasında oluşan potansiyel değişikliklerinin kaydedilmesidir. SA düğümden çıkan uyarıların kalp kasında yayılması sonucunda sistol ve diyastol oluşur. Ventriküllerin sistolünde I.kalp sesi, diyastolünde ise II.kalp sesi oluşmaktadır. Arteriyel damar sisteminde kalbin sistol döneminde en yüksek basınç = sistolik basınç, diyastol döneminde
de en düşük basınç = diyastolik basınç oluşur. Sistolik basınç, kalbin dakikadaki atım hacmi ile değişir, diyastolik basınca etki eden en önemli faktör periferik dirençtir. Periferik direncin en önemli belirleyicisi de arteriyollerin çaplarıdır. Kalbin dakikadaki atım hacmi kalp hızı, kalbin kasılma gücü ve venöz dönüşten etkilenir.  Hipertansiyon arteriyel kan basıncının sürekli olarak normalden yüksek olmasıdır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>