Eğitim Dünyası

Doğru Komposizyon Nasıl Yazılır?

 

komposizyon yazma

 

Günümüzde insanların en büyük ihtiyaçlarından biri de komposizyon yazmaktır. Bu ihtiyaç gerek okulda, gerekse de bir yazı yayınlarken ortaya çıkar. Hatta bir konuşma metninini de komposizyon şeklinde yazarsak konuşma sırasında çok faydalı olabilmektedir. Bu ve benzeri durumlarda yazmak zorunda kaldığımız komposizyon denilen şey nasıl yazılır. Yani doğru komposizyon yazma teknikleri nelerdir , doğru komposizyon nasıl yazılır ve Komposizyon yazarken dikkat edilmesi gerekenler hagileridir. Bugün bunlardan bahsedeceğiz.

Başarılı ve güzel bir yazı yazmak için bilinmesi gerekenleri sırasıyla şöyle gösterebiliriz:

1. Bilgi birikimi
2. Konu seçme
3. Plân yapma
4. Başlık bulma
5. Paragraf bilgisi
6. Dilin kurallarını bilme
7. Yazma
8. Yazının okunması ve düzeltilmesi

Öncelikle yukarıda listelenen 8 maddeye uyulması halinde kişi etkili komposizyon nasıl yazılır sorusunun cevabını bulmuş olur. Ayıca yazılacak konuyla ilgili gözlem yapma çok önemlidir. Başarılı bir kompozisyon oluşturmanın temel şartlarından biri de gözlemdir. Çevrede olup bitenleri, varlıkları, nesneleri, tabiatı duyular aracılığıyla (bir anlamda) fark etmek, bunlardan yararlı sonuçlar elde etmek ve deneyimler kazanmak iyi bir gözlemle mümkündür. Sanatçıları diğer insanlardan ayıran önemli özelliklerden biri, bunların iyi bir gözlem yeteneğine sahip olmalarıdır. Onlar, bizim göremediğimizi, önemsemediğimizi, fark etmediğimizi hemen görürler. Çünkü onlar bakma ile görmeyi birbirinden çok iyi ayırırlar.

Üzerinde iyi gözlem yapmadığımız konuları veya eşyayı başkalarına anlatmak oldukça güçtür. Ömründe deniz görmemiş birine denizin ne olduğunu anlatabilmek ancak iyi bir gözlem sonunda mümkündür.

Gözlem yoluyla hayattan dersler almak, deneyimler kazanmak da ihmal edilmemelidir. Meselâ, on dakika geciktiği için derse alınmayan arkadaşlarını gören öğrenciler, bundan kendileri için bir ders çıkarabilmelidirler.

Tüm bunların dışında konunuzla alakalı daha önce hazırlanmış komposizyon örnekleri inceleyebilir ve onlardan tamamen aynı olmamak şartıyla esinlenebilirsiniz. Ama şunu da unutmamak gerekir ki bir komposizyonda en önemli şeylerden biri de başlıktır. Şimdi de gelin Komposizyon başlığı nasıl oluşturulur ve Etkili Komposizyom Başlıkları nasıl seçilir sorularına da cevap arayalım.

İyi bir başlık;

· Kısa ve öz,

· Dikkat çekici ve merak uyandırıcı,

· Konuyla ilgili,

· Ana düşünceyi etkili bir biçimde anlatan,

· Kolay söylenebilen ve akılda kalıcı,

· Yazının içeriği hakkında fikir verici olmalıdır.

etkili komposizyon yazma

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>