Eğitim Dünyası

Doğru Cv Nasıl Oluşturulur?

cv şablonu

 

Sevgili Düşler Kulüp Takipçileri, bugün sizlere  öncelikle Cv nedir , Cv nasıl yazılır ve doğru Cv nasıl oluşturulur sorularının cevabını vereceğiz.Cv kişilerin belirli amaçlarla bellirli kurum ya da kuruluşlara başvurarken kendi hayatını ve daha önce yaptığı işere ve tecrübelere dayanan bir şablondur.  Cv yazmanın kuralları hakkında konuşmak gerekirse bunu 9 maddede sıralayabiliriz:

1. Örnek CV’lerde görülen tüm imlâ kuralları, satır aralıkları, harflerin kalın veya ince olması, büyük ve küçük harf kullanımı, kenar çekme mesafeleri, İngilizce veya Türkçe karakter kullanımı düzenine ve diğer kullanımlara, her iki dildeki CV’nizde de, olduğu gibi uyunuz.

2. Tire, virgül vb. noktalama işaretlerinin önünde ve arkasında bırakılan ya da bırakılmayan boşluklara aynen uyunuz.

3. Akademik CV’nize, sağ alt köşeye sayfa numaraları koyunuz. İlk sayfa da numaralı olmalı.

4. CV’nize vesikalık ya da herhangi bir başka fotoğraf koymayınız.

5. Medenî hal, doğum tarihi, uyruk, cinsiyet gibi, özel hayatı ilgilendiren bilgilere yer vermeyiniz.

6.CV’nizde ayrı bir başlık altında yer alan her faaliyet sınıfı içerisinde maddelerin sıralanmasında günümüzden geriye doğru giden ters
zaman dizimi izleyiniz. Örneğin geçen dönem gerçekleştirdiğiniz laboratuar sunumu, bu kategoride yer alan faaliyetler arasında en başta gelecek, ilk sömestrinizde gerçekleştirdiğiniz sunum ise en sonda gelecektir.

7. Bir başlığın altına ancak tek bir girdi koyabilseniz bile başlığın, tüm örneklerde görüleceği gibi, çoğul olması gerekmektedir.

8. Okuduğunuz dil hazırlık sınıf veya sınıflarını CV’de ayrıca belirtmeyiniz.

9.Lisansüstü CV’ye ‘hobi’ ya da ‘özel meraklar’ gibi kategoriler eklemeyiniz. Lisans CV’sinde de ‘hobi’ ya da ‘özel meraklar’ gibi
kategorilerden sakınınız: ancak, gerçekten faaliyet ve varlık göstermişseniz, akademik alanınızın dışında kalan alanlardaki başarı ve
uğraşlarınızı, İngilizce CV’de ‘Activities’, Türkçe CV’de ‘Faaliyetler’başlığı altında verebilirsiniz.

Bunların dışında en yukarıdaki fotoğraf size cv nasıl olmalı ve en doğru cv nasıldır sorularını cevaplayan bir cv örneği konumundadır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>